Te choroby trzeba zgłaszać do sanepidu. Dziś wchodzą w życie nowe przepisy
4 sierpnia zgodnie z nowymi przepisami wchodzą w życie nowe obowiązki dla podmiotów leczniczych w sprawie zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem przekazywania Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca.

- 20 lipca zostało ogłoszone rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. 4 sierpnia zmiany wchodzą w życie
- Określa wykaz zakażeń i chorób zakaźnych podlegających przekazaniu danych o wynikach leczenia lub nosicielstwa u ozdrowieńca
- Objęte obowiązkiem przekazywania informacje dotyczą m.in. błonicy, duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C oraz ostrego nagminnego porażenia dziecięcego
- Rozporządzenie nie określa postępowania medycznego wobec pacjenta, a jedynie zakres danych i terminy ich przekazywania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Te choroby trzeba zgłaszać do sanepidu
Rozporządzenie określa wykaz zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem przekazywania danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca, zakres tych danych, okoliczności, termin i sposób ich przekazywania oraz państwowego inspektora sanitarnego właściwego dla ich otrzymania.
Obowiązkiem przekazywania danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca objęto następujące zakażenie i choroby zakaźne:
- błonicę,
- cholerę,
- dur brzuszny,
- dury rzekome A, B i C oraz
- ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis).
Błonica i ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) należą do chorób zakaźnych, których występowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostało wyeliminowane dzięki powszechnym obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
Również dur brzuszny został praktycznie wyeliminowany w wyniku masowej akcji szczepień w latach 1964–1975. Podobnie nie notuje się zachorowań na dury rzekome A, B i C. Na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie są również notowane rodzime przypadki zachorowań na cholerę. Niemniej istnieje stałe ryzyko zawleczenia ww. chorób zakaźnych z obszarów ich występowania - zaznaczył resort.
- Choroby te ze względu na ciężki, w tym potencjalnie śmiertelny przebieg kliniczny oraz potencjał szerzenia się w sposób epidemiczny wynikający m.in. z faktu transmisji człowiek–człowiek, są na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy objęte obowiązkiem hospitalizacji – podkreślono.
Kontynuacja leczenia w warunkach domowych
Jak przyznało MZ, "specjalistyczne leczenie i opieka medyczna w warunkach szpitalnych, które prowadzą do ustąpienia ostrych objawów chorobowych wywoływanych przez te choroby zakaźne, daje możliwość kontynuowania leczenia oraz prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych".
- Równocześnie w przypadku wybranych chorób zakaźnych zakończone sukcesem klinicznym (ustąpieniem objawów) leczenie szpitalne może nie doprowadzić do wyeliminowania nosicielstwa czynników etiologicznych tych chorób u pacjenta (ozdrowieńca). Nosicielstwo może dotyczyć gardła – bakteria Corynobacterium diphteriae dla błonicy, a w przypadku przecinkowca cholery, pałeczek jelitowych Salmonella Typhi (dur brzuszny) i Salmonella Paratyphi (dury rzekome A, B i C) oraz wirusa polio – nosicielstwo występuje w jelitach. W związku z powyższym przed wypisaniem pacjenta ze szpitala należy zweryfikować status nosicielstwa pacjentów lub ozdrowieńców - dodało.
W uzasadnieniu zaznaczono też, że czynnik etiologiczny cholery – przecinkowce Vibrio cholerae – wydalane są w kale przez cały okres choroby i przeważnie jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów chorobowych. - Niekiedy nosicielstwo może utrzymywać się jeszcze przez okres kilku miesięcy, przy czym stosowanie antybiotyków skraca okres wydalania. W przypadku duru brzusznego bezobjawowe nosicielstwo po przechorowaniu może być wielomiesięczne lub wieloletnie.
Zjawisko nosicielstwa występuje również w przypadku durów rzekomych A, B i C (ryzyko nosicielstwa stałego ocenia się na 2–3 proc.). Ponadto, w przypadku ostrego nagminnego porażenia dziecięcego (poliomyelitis) postępowanie wobec osób chorych i zakażonych bezobjawowo wynika również z faktu, że choroba ta jest objęta koordynowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) globalnym programem eradykacji - pisał resort.
Bez określenia zasad postępowania medycznego
Rozporządzenie, jak czytamy w dokumencie, nie określa zasad postępowania medycznego wobec chorego (zakresu, rodzaju i terminów wykonywanych u niego badań mikrobiologicznych), pozostawiając to domenie wiedzy medycznej oraz wykonywania zawodu lekarza. Określa jedynie zakres danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca, które zostaną objęte obowiązkiem przekazania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz okoliczności, termin i sposób ich przekazywania, a także państwowego inspektora sanitarnego właściwego dla ich otrzymania.
W rozporządzeniu określono też zakres danych pacjentów, które są przekazywane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, a także okoliczności oraz terminy przekazywania przedmiotowych danych.
Dane objęte obowiązkiem zgłoszenia będą przekazywane państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, który jest właściwy dla miejsca udzielenia świadczenia zdrowotnego pacjentowi. Określono również sposób przekazywania danych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w którym podmiot leczniczy prowadzi dokumentację medyczną pacjenta do prowadzonego w postaci elektronicznej rejestru przypadków zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną albo telefonicznie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)