Szkocja znosi restrykcje covidowe. Przepisy przestaną obowiązywać w marcu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 lutego 2022 06:44

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon ogłosiła, że 21 marca zostaną zniesione wszystkie restrykcje covidowe w Szkocji. Nie będzie już wymogu noszenia maseczek w zamkniętych publicznych przestrzeniach.

Szkocja znosi restrykcje covidowe. Przepisy przestaną obowiązywać w marcu
Restrykcje covidowe przestaną obowiązywać w Anglii i w Szkocji. Fot. AdobeStock
  • 28 lutego w Szkocji przestaną być wymagane certyfikaty covidowe, które dotychczas były warunkiem wejścia na imprezy masowe
  • Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon wyjaśniła, że odejście od wymogów prawnych związanych z pandemią "nie powinno to być traktowane jako sygnał, że Covid-19 nie stanowi już żadnego zagrożenia dla zdrowia"
  • Zapowiedziano także utrzymanie darmowych testów na obecność koronawirusa - szczegóły zostaną wkrótce przedstawione

Szkocja odchodzi od restrykcji covidowych

Oznacza to także, że od tego dnia firmy nie będą już musiały gromadzić danych klientów w celu wykrywania kontaktów zakażonych ani też utrzymywać specjalnych zabezpieczeń, by ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa.

Wcześniej, od 28 lutego, przestaną być wymagane certyfikaty covidowe, które obecnie są warunkiem wejścia na imprezy masowe powyżej określonych progów widowni i do klubów nocnych.

Sturgeon przedstawiła plan wycofania restrykcji dzień po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson ogłosił zniesienie ostatnich, i tak już bardzo nielicznych, ograniczeń w Anglii, w tym zastąpienie wymogu izolowania się przez osoby zakażone - zaleceniem.

Sturgeon powiedziała, że również Szkocja odejdzie od wymogów prawnych i w dalszej walce z pandemią będzie polegała na szczepionkach, lekarstwach i odpowiedzialnym zachowaniu ludzi. Ostrzegła jednak, że "nie powinno to być traktowane jako sygnał, że Covid-19 nie stanowi już żadnego zagrożenia dla zdrowia".

Wciąż dostępne darmowe testy

Szefowa szkockiego rządu wyjaśniła, że nadal będzie zalecane noszenie maseczek w sklepach oraz w środkach transportu publicznego, a także izolowanie się przez osoby, u których test potwierdzi obecność koronawirusa.

Zapowiedziała też, że chce utrzymać darmowe testy na obecność koronawirusa, choć w tej sprawie szczegóły będzie mogła podać, gdy brytyjski rząd wyjaśni, komu będą one przysługiwać.

W poniedziałek Johnson zapowiedział, że od 1 kwietnia darmowe testy nie będą już dostępne dla wszystkich, lecz tylko dla osób starszych i najbardziej narażonych na zakażenie; nie podał szczegółów. Zasugerował też, że jeśli rząd Szkocji chce utrzymać dostęp do testów na dotychczasowych zasadach, będzie musiał sam sfinansować koszty.

W Szkocji w ostatnich dniach wykrywa się 5-6 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby, czyli około trzy razy mniej niż na przełomie grudnia i stycznia, gdy trwał szczyt fali zakażeń wywołanej wariantem Omikron.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum