Szkarlatyna. Charakterystyczne objawy, przebieg i sposób leczenia. Kto najczęściej choruje?
Szkarlatyna (płonica) to bakteryjna choroba zakaźna, która może zaatakować osoby w każdym wieku, choć najczęściej zapadają na nią dzieci. Jednym z charakterystycznych objawów jest m.in. malinowy język i wysypka skórna.

- Szkarlatyna jest bakteryjną chorobą zakaźną wywołaną paciorkowcami i do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową
- Szkarlatyna najczęściej objawia się wysoką gorączką oraz wysypką na skórze oraz na błonach śluzowych
- Wśród pierwszych objawów, które zwykle obserwuje się u dzieci to m.in. język w kolorze malinowym
- Leczenie płonicy polega na antybiotykoterapii oraz łagodzeniu dokuczliwych objawów
- Ta choroba zakaźna zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Leczenie szpitalne wymagane jest jedynie w przypadku bardzo ciężkiego przebiegu zakażenia
L4 na żądanie? Takiego rozwiązania chcą sami lekarze
Obecnie trwa sezon grypowy/infekcyjny, który szczególnie dotkliwie odczuwają dzieci. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, jeszcze przed Bożym Narodzeniem w województwie: lubelskim, podkarpackim, podlaskim i małopolskim, obłożenie łóżek pediatrycznych w szpitalach wahało się między 90 a 100 proc.
Najczęściej odnotowuje się wśród dzieci przypadki grypy i RSV, ale nie są to jedyne infekcje, na które mogą być narażone.
Jak przebiega szkarlatyna?
Szkarlatyna inaczej płonica jest chorobą zakaźną wywołaną zakażeniem paciorkowcami z grupy A. Płonica zazwyczaj trwa do 5 dni, ale wszystko zależy od jej przebiegu i nasilenia objawów.
Choć płonica może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jest obserwowana u dzieci w wieku przedszkolnym i jest dla nich szczególnie niebezpieczna. Co ważne, często do zachorowania dochodzi w miesiącach zimowych.
Pierwsze objawy pojawiają się dość szybko od zakażenia i wtedy obserwuje się m.in. podwyższoną temperaturę (nawet 40 stopni), osłabienie, bóle brzucha czy silny ból gardła.
Najczęstsze i charakterystyczne objawy szkarlatyny
Wśród dzieci najczęstszymi objawami szkarlatyny są:
- gorączka;
- wymioty;
- biegunka;
- silne bóle brzucha;
- ostry kaszel;
- ból głowy,
- przyspieszone tętno.
Powyższe objawy zauważalne są szczególnie na początku zakażenia, jednak zdarzają się sytuacje, gdy szkarlatyna przebiega bardzo gwałtownie.
Do innych, charakterystycznych objawów należą także:
- malinowy język,
- zauważalny nalot na języku,
- powiększone migdałki,
- wysypka,
- dreszcze,
- wypieki.
Wspomniana wysypka powinna szczególnie wzbudzić niepokój - jest bardzo drobna, przypomina plamki wielkości główki od szpilki czy też ukłucia od igły. Pojawia się ona około 2-4 dnia od zakażenia. Wysypka początkowo pojawia się przy pachwinach, ale z czasem może się także rozprzestrzenić po całym ciele.
Wysypka ustępuje po kilku dniach, ale po dwóch tygodniach następuje zrogowacenie i łuszczenie się naskórka na dłoniach i stopach.
Jak leczyć szkarlatynę?
W przypadku szkarlatyny leczenie odbywa się za pomocą antybiotykoterapii. Oprócz tego stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i obniżające gorączkę. Nie wolno również zapominać o nawodnieniu organizmu i pod żadnym pozorem nie wolno przerywać terapii zaordynowanej przez lekarza.
Szkarlatyna, jak każda choroba, może powodować powikłania, niekiedy czasem bardzo poważne. Możemy wyróżnić m.in.:
- zapalenie węzłów chłonnych;
- zapalenie ucha środkowego;
- zapalenie nerek;
- zapalenie płuc.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)