Szef władz Hongkongu zakażony koronawirusem po powrocie z Bangkoku, gdzie spotkał się z przywódcą Chin

Autor: • Źródło: PAP21 listopada 2022 08:54

Szef administracji Hongkongu John Lee otrzymał dodatni wynik testu na Covid-19 po powrocie z regionalnego szczytu w Bangkoku – ogłosiły w poniedziałek władze Hongkongu. W stolicy Tajlandii Lee spotkał się między innymi z przywódcami Chin, Indonezji i Singapuru.

Szef władz Hongkongu zakażony koronawirusem po powrocie z Bangkoku, gdzie spotkał się z przywódcą Chin
Szef władz Hongkongu zakażony koronawirusem po powrocie z Bangkoku, gdzie spotkał się z przywódcą Chin Fot. AdobeStock

Badania Lee w czasie czterodniowego pobytu w Bangkoku dawały ujemne wyniki, ale test PCR przeprowadzony na lotnisku po powrocie do Hongkongu w niedzielę wieczorem wykazał zakażenie - przekazał portal Hong Kong Free Press, cytując komunikat władz.

W Tajlandii Lee uczestniczył w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Spotkał się między innymi z prezydentem Indonezji Joko Widodo i premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem. Na zdjęciach ze szczytu widać, że podczas niektórych spotkań siedział lub stał obok przywódcy Chin Xi Jinpinga, a żaden z nich nie miał na sobie maseczki.

W ubiegłym tygodniu premier Kambodży Hun Sen przedwcześnie opuścił szczyt G20 na Bali, ponieważ wykryto u niego zakażenie koronawirusem. Kilka dni wcześniej Hun Sen był gospodarzem szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Phom Penh, w którym uczestniczyli m.in. prezydent USA Joe Biden i premier Chin Li Keqiang.

Chiny jako jedno z ostatnich państw świata nie zrezygnowały z surowej polityki zwalczania pandemii i mimo zaszczepienia znacznej większości mieszkańców dążą do całkowitej eliminacji koronawirusa. Całe dzielnice wciąż zamykane są w lockdownach, miliony ludzi codziennie kieruje się na obowiązkowe badania, a przy wejściu do miejsc publicznych trzeba okazywać "kody zdrowia" na aplikacjach śledzących.

Z wcześniejszych informacji chińskich władz wynika, że Xi i inni najwyższej rangi przywódcy kraju zostali zaszczepieni chińskimi szczepionkami. Chiny nie dopuściły do użytku żadnego z preparatów zagranicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum