Szef WHO ma nadzieję, że Covid-19 nie będzie w 2023 r. globalnym stanem zagrożenia

Autor: • Źródło: PAP14 grudnia 2022 17:33

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził w środę nadzieję, że pandemia COVID-19 nie będzie w przyszłym roku uznawana jako globalny stan zagrożenia.

Szef WHO ma nadzieję, że Covid-19 nie będzie w 2023 r. globalnym stanem zagrożenia
COVID-19 nie będzie uznawany jako globalny stan zagrożenia? Fot. AdobeStock

Agencja Reutera przypomina, że WHO spotyka się co kilka miesięcy, aby zdecydować, czy nowy koronawirus, który pojawił się trzy lata temu w chińskim Wuhan i zabił na świecie ponad 6,6 miliona ludzi, nadal stanowi "stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym" (PHEIC).

Starsza epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove, zapytana na konferencji prasowej o warunki potrzebne do zakończenia PHEIC, podkreśliła, że "jest jeszcze wiele do zrobienia".

"Jeśli istnieją ogromne grupy ludności, które nie otrzymały szczepień, świat wciąż ma wiele do zrobienia" - potwierdził jej słowa Mike Ryan, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO.

Rauters zauważa, że wypowiedzi najwyższych urzędników WHO zbiegają się w czasie, gdy Chiny demontują swoją sztywną politykę "zero-COVID", co wywołuje jednak strach, iż druga gospodarka świata może stanąć w obliczu gwałtownego wzrostu liczby infekcji.

Obawy stara się jednak łagodzić Mike Ryan, który poinformował, że niedawna eksplozja zakażeń koronawirusem w Chinach nie wynika z nagłego złagodzenia przez rząd jego surowej polityki, ale z niskiego poziomu zaszczepień w tym kraju.

Dodał, że wirus rozprzestrzeniał się "intensywnie" w Chinach na długo przed zniesieniem rządowych ograniczeń. Jego zdaniem" środki kontroli" nie powstrzymają epidemii, a największym że wyzwaniem dla Chin w jej opanowaniu jest zaszczepienie odpowiedniej liczby osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze