Świętokrzyskie: sanepid ws. epidemii na "zielonej szkole"

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2015 14:31

Na zielonej szkole w Mąchocicach Kapitulnych (świętokrzyskie) doszło do epidemii wywołanej przez norowirusy. Objawy wystąpiły u 64 osób, 18 spośród nich trafiło do szpitala. Wszyscy zarażeni mieli lekkie objawy zatrucia pokarmowego. Sanepid ostatecznie potwierdza, że wirusa najprawdopodobniej "przywiozło" ze sobą jedno z dzieci.

Świętokrzyskie: sanepid ws. epidemii na "zielonej szkole"

W trybie postępowania epidemiologicznego pracownicy sanepidu pobrali z hotelu próbki żywności i tzw. wymazy czystościowe. Próbki nie wykazały obecności wirusa.

Pierwsze z dzieci wykazało objawy choroby wieczorem 18 maja. Kolejni podopieczni zielonej szkoły chorowali w następnych dniach, a na samym końcu wirus dosięgnął również dorosłych – opiekunów i pracowników hotelu. Od wszystkich chorych pobrano próbki, na podstawie których stwierdzono, że przyczyną epidemii były norowirusy.

Jak informuje inspektor sanitarny na podstawie badań można jako prawdopodobne źródło wskazać pierwsze dziecko, które zachorowało 18 maja.

Do zdarzenia doszło w połowie maja. Na zielonej szkole w Mąchocicach Kapitulnych przebywało łącznie 108 dzieci z klas 1-2 szkoły podstawowej wraz z opiekunami. W sumie objawy choroby wystąpiły u 64 osób, w tym 54 uczniów.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum