Specjalista nie ma wątpliwości: dzisiaj decyzja o twardym lockdownie byłaby przedwczesna

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 grudnia 2021 06:56

Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, podkreśla, że twardy lockdown w obecnej sytuacji mógłby się nie sprawdzić. Jego zdaniem wariant omikron krąży już w społeczeństwie.

Specjalista nie ma wątpliwości: dzisiaj decyzja o twardym lockdownie byłaby przedwczesna
Zdaniem eksperta lockdown na razie nie jest konieczny. Fot. AdobeStock
  • Prof. Miłosz Parczewski ocenił obecną sytuacje pandemiczną w Polsce jako bardzo złą
  • Dodał również, że więcej infekcji spowodowanych wariantem omikron przełoży się na znaczne przeciążenie systemów opieki zdrowotnej
  • - Zaszczepienie i trzecia dawka - jeżeli mamy sobie radzić z kolejnymi wariantami - jest kluczowe i bez tego nie pójdziemy ani o krok dalej - podkreślił ekspert

Czytaj: Przełom w leczeniu raka jajnika. Ekspertki apelują: domagajcie się badania molekularnego

We Włoszech wprowadzono nowo restrykcje. Wśród nich m.in. nakaz noszenia maseczek na zewnątrz

Trudna sytuacja pandemiczna w kraju

- Sytuacja epidemiczna w Polsce pozostaje zła, na granicy bardzo złej. Szpitale są pełne, sumaryczna liczba chorych hospitalizowanych nam się kumuluje, liczba zgonów jest bardzo wysoka, a w zanadrzu mamy wariant omikron, który prawdopodobnie będzie dominował w najbliższych tygodniach - powiedział w rozmowie z PAP lekarz naczelny ds. COVID-19 w szczecińskim szpitalu wojewódzkim i członek Rady Medycznej przy premierze prof. Miłosz Parczewski.

Zaznaczył, że dotychczas każdy nowy wariant koronawirusa wiązał się ze zwiększeniem liczby hospitalizacji i z cięższym przebiegiem zakażenia. Wskazał, że wariant omikron "ma być nieco lżejszy", ale z drugiej strony "zaczyna trochę obchodzić szczepienia", będzie więc wymagał "intensywniejszych działań" jeśli chodzi o podawanie preparatów przeciw COVID-19 - zarówno pierwszych, jak i przypominających dawek.

- Nawet jeżeli będzie nieco łagodniejszy (w przebiegu choroby - PAP), ale tych infekcji będzie dużo - to przełoży się na duże obciążenie systemów opieki zdrowotnej - powiedział lekarz.

Dodał, że jesteśmy obecnie w sytuacji, w której "tylko wyszczepienie na poziomie 80 proc. i powyżej jest w stanie zmniejszyć obciążenie służby zdrowia". Przypomniał, że celem szczepień nie jest zmniejszenie liczby zakażeń, a zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby oraz śmierci.

- Zaszczepienie i trzecia dawka - jeżeli mamy sobie radzić z kolejnymi wariantami - jest kluczowe i bez tego nie pójdziemy ani o krok dalej - wskazał prof. Parczewski.

Sprawdź: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia informuje o 9,41 proc. zgonów wśród zaszczepionych. "Zgony niezwiązane ze szczepieniem"

Obowiązkowe szczepienia medyków. Wiceprezes samorządu pielęgniarek sądzi, że termin jest zbyt odległy

Czy twardy lockdown jest możliwy?

Podkreślił, że przy okazji dyskusji o kolejnych wariantach wirusa "wracamy do podstaw" - dystansu społecznego, noszenia masek, pozostawania w domu, jeśli występują objawy infekcji. Jak dodał, należy też wrócić do rozmowy o kontrolach tzw. paszportów covidowych.

- Jestem absolutnie ich zwolennikiem, przynajmniej w tych miejscach, w których są duże zgromadzenia ludzi - na koncertach, stadionach czy w dużych restauracjach - mówił lekarz.

Zapytany o opinię na temat możliwości wprowadzenia tzw. twardego lockdownu odpowiedział, że "decyzje te są jeszcze przed nami".

- Na pewno na dzisiaj jest to decyzja przedwczesna. Uważam, że nie sprawdzi się to choćby ze względów psychologicznych - i nie chodzi tu o żadne "geny nieposłuszeństwa", ale o to, że wszyscy są bardzo zmęczeni pandemią - zaznaczył prof. Parczewski.

Wskazał, że wariant omikron najprawdopodobniej już krąży w społeczeństwie. "Te kilka przypadków, które zidentyfikowano, nie są w klastrach, czyli w grupach transmisji, tylko są to przypadki rozsiane. To znaczy, że ten wirus jest, i jest szeroko rozpowszechniony" - mówił lekarz.

- Nie jestem zwolennikiem twardego lockdownu na ten moment, jeśli jednak ta sytuacja znowu się rozpędzi, być może trzeba będzie wrócić do tej dyskusji, ale po połowie stycznia 2022 r. - zaznaczył.

Zobacz też: Opieka w przychodni jak w pilotażu POZ Plus? Taki standard to marzenie pacjenta

Leki biologiczne dostępne w aptece? Pomysł dobry, ale eksperci stawiają warunki

Spór o uprawnienia lekarzy cudzoziemców rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Wyrok 29 grudnia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum