Skierowanie na nowe badania od lekarza rodzinnego na koszt NFZ. Co wykryje anty-HCV?

Autor: oprac. SzB • Źródło: PTMR, Rynek Zdrowia30 sierpnia 2022 21:00

Lekarz rodzinny ma możliwość zlecenia pacjentowi znacznie większej ilości badań diagnostycznych na koszt NFZ. Zmiany wprowadzono w lipcu 2022 roku. Jednym z nich jest badanie na przeciwciała anty-HCV. - W ramach podstawowej opieki zdrowotnej oznaczenie przeciwciał anty-HCV nie jest badaniem przesiewowym - podkreśla w stanowisku na ten temat konsultant krajowa z medycyny rodzinnej.

Skierowanie na nowe badania od lekarza rodzinnego na koszt NFZ. Co wykryje anty-HCV?
ZAPAS WRZESIEŃ/// PRZECZYTANE Skierowanie na przeciwciała anty-HCV od lekarza rodzinnego na koszt NFZ. Co wykryje badanie?. Fot. AdobeStock
 • Od lipca tego roku lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi więcej badań diagnostycznych na koszt NFZ. Jednym z nich są przeciwciała anty-HCV, które można wykryć po upływie 4-10 tygodni od zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C
 • - W ramach podstawowej opieki zdrowotnej oznaczenie przeciwciał anty-HCV nie jest badaniem przesiewowym - zaznacza jednak, w swoim stanowisku, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas
 • Jakie są więc wskazania do tego badania? Mastalerz-Migas wyjaśnia, że chodzi m.in. o diagnostykę różnicową uszkodzenia wątroby

Nowe darmowe badania od lekarza rodzinnego: przeciwciała anty-HCV

Od lipca tego roku lekarz POZ może kierować pacjenta na nowe, darmowe badania na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednym z nich są przeciwciała anty-HCV,  które można wykryć po upływie 4-10 tygodni od zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

- W ramach podstawowej opieki zdrowotnej oznaczenie przeciwciał anty-HCV nie jest badaniem przesiewowym - zaznacza, w swoim stanowisku dotyczącym nowego pakietu badań, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Jakie są więc wskazania do tego badania? Mastalerz-Migas wyjaśnia, że chodzi o:

 • diagnostykę różnicową uszkodzenia wątroby (nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych, cechy uszkodzenia wątroby w badaniach obrazowych) oraz
 • pacjentów z objawami/schorzeniami mogącymi sugerować/współwystępować z infekcją HCV (pozawątrobowe manifestacje infekcji HCV) np. liszaj płaski, porfiria, plamica uniesiona, błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów o nieustalonej przyczynie, krioglobulinemia, zespół Sjogrena.

Nowe badania na koszt NFZ od lipca. Lista

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, na podstawie zarządzenia prezesa NFZ, od 1 lipca lekarz rodzinny w przychodni POZ może zlecić nowe, darmowe badania. To m.in. badania biochemiczne i immunochemiczne: ferrytyna; witamina B12; kwas foliowy; anty-CCP; a także badania na przeciwciała HCV.

Co jednak ważne, nowe badania są limitowane i ograniczone, a o skierowaniu decyduje wyłącznie lekarz.

Nowe darmowe badania od 1 lipca, które zleca lekarz rodzinny:

 • Badania biochemiczne i immunochemiczne 
 1. Ferrytyna, badanie poziomu ferrytyny pomaga określić zapasy żelaza w organizmie, badanie wykonywane przy podejrzeniu anemii pozwala potwierdzić lub wykluczyć niedokrwistość mikrocytarną)
 2. witamina B12, pomiary stężenia witaminy B12 wykonywane są w celu rozpoznania przyczyn niedokrwistości lub neuropatii)
 3. kwas foliowy, wykonywane jest, gdy zachodzi podejrzenie, że u pacjenta występuje niedobór kwasu foliowego, co może prowadzić do niedokrwistości)
 4. anty-CCP, umożliwia wykrycie obecności przeciwciał przeciwko cytrulinowanym peptydom we krwi. Oznaczenia poziomu przeciwciał anty-CCP wykorzystywane są przede wszystkim w rozpoznawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów)
 5. CRP – szybki test ilościowy (dzieci do ukończenia 6. roku życia); poziom białka C-reaktywnego (CRP) pomaga ustalić przyczynę choroby i zdiagnozować rozwijający się stan zapalny w organizmie
 • Przeciwciała anty-HCV (badanie, które wykazuje obecność lub brak przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (HCV).
 1. Badania kału – antygen H. pylori w kale.
 2. Badania mikrobiologiczne – Strep-test.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum