Sezon na wirusy. Ekspertka: nie mamy pewności, jakie konkretnie wirusy obecnie dominują w Polsce

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 grudnia 2022 06:35

Wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska wskazała, że wszystkie wirusy oddechowe początkowo powodują podobne objawy.

Sezon na wirusy. Ekspertka: nie mamy pewności, jakie konkretnie wirusy obecnie dominują w Polsce
Ekspertka odniosła się do obecnego sezonu grypowego w kraju. Fot. Shutterstock
  • - Nie mamy pewności, jakie konkretnie wirusy obecnie dominują w Polsce ze względu na to, że trwa sezon na różne wirusy oddechowe, w tym grypę - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska
  • Przy okazji wskazała, że początkowo wszystkie one powodują bardzo podobne objawy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych
  • Zdaniem ekspertki, możemy jedynie przypuszczać, że grypa ma rzeczywiście duży udział w tych infekcjach
  • - W Polsce nie wykonuje się powszechnie testów różnicujących grypę od COVID-19, np. u lekarzy rodzinnych - dodała

Trwa sezon wirusowy w Polsce

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie została poproszona o odniesienie się do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który powiedział, że głównym problemem epidemicznym w kraju są teraz zachorowania na grypę, a nie na COVID-19. Podał również, że od początku września do 30 listopada zanotowano ponad 160 tys. zachorowań na COVID-19, a w tym samym okresie - blisko 1,3 mln zachorowań na grypę.

Prof. Szuster-Ciesielska zwróciła uwagę, że nie mamy pewności, jakie konkretnie wirusy obecnie dominują w Polsce ze względu na to, że trwa sezon na różne wirusy oddechowe, w tym grypę.

- Chodzi np. o RSV, paragrypowe, metapneumowirusy, koronawirusy przeziębieniowe. Wszystkie one początkowo powodują bardzo podobne objawy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych, jak katar, kaszel, bóle mięśni, ból gardła - podkreśliła wirusolog.

Według niej, możemy tylko przypuszczać, że grypa ma rzeczywiście duży udział w tych infekcjach.

- W Polsce nie wykonuje się powszechnie testów różnicujących grypę od COVID-19, np. u lekarzy rodzinnych. Lekarze stawiają diagnozę na podstawie występujących objawów najczęściej klasyfikując je jako grypopodobne - wyjaśniła profesor, dodając, że takie testy wykonywane są w szpitalach, gdy trafiają do nich pacjenci w cięższych stanach.

Podkreśliła, że jako naukowiec jest zwolenniczką odnoszenia się do twardych danych, czyli wyników testowania. - Na pewno na Zachodzie bardziej popularna jest taka różnicowa diagnostyka wirusowa. Jest to bardzo ważne, bo w przypadku niektórych wirusów istnieją leki, które są wycelowane konkretnie w wirusa grypy, a nie w inne - dodała prof. Szuster-Ciesielska.

Niepełne dane dotyczące testowania

Przekazała, że na podstawie oficjalnych danych obserwuje się wzrost zakażeń SARS-CoV-2, przy czym - jak zwróciła uwagę - wiele testów wykonywanych jest poza systemem zdrowotnym. - Chodzi o osoby, które samodzielnie testują się testami z apteki i nie mają możliwości zgłoszenia wyniku - dodatniego, czy ujemnego - do bazy danych. Dlatego uważam, że dane, którymi dysponujemy są mocno niepełne - stwierdziła wirusolog.

Odniosła się również do tempa szczepień przeciw COVID-19 w Polsce, które - jak wyjaśniła - zdecydowanie zwolniło. Przekazała, że jest też bardzo słabe zainteresowanie szczepionkami dla najmłodszej grupy wiekowej, czyli poniżej 5. roku życia.

- Bardzo niewielki odsetek rodziców zdecydowało się na jej zastosowanie i moim zdaniem niesłusznie, bo ten preparat został bardzo dobrze przebadany. Poza tym lekarze raportują, że COVID-19 u najmłodszych wcale nie przebiega tak łagodnie. Co prawda, nie ma tych przypadków wiele, ale jednak takie ryzyko istnieje i rodzice muszą być tego świadomi, nie decydując się na zaszczepienie swoich dzieci - powiedziała wirusolog.

Podkreśliła, że wynika to najpewniej z tego, że pandemia już spowszedniała ludziom i każdy wyczekuje jej końca. - Ale nie mam w tej kwestii dobrych wiadomości, bo nawet WHO w ostatnich wypowiedziach podkreślało, nie możemy mówić jeszcze o końcu pandemii. Nie wiadomo też, kiedy zostanie ogłoszone jej zakończenie - uzupełniła prof. Szuster-Ciesielska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum