Sanepid na Śląsku bada próbkę od mężczyzny, który wrócił z Afryki. Jest podejrzenie omikrona

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP01 grudnia 2021 07:40

Tylko minionej doby potwierdzono 1885 przypadków zakażeń koronawirusem w województwie śląskim. Sanepid kontroluje podróżnych, którzy wrócili z Afryki - pobrane zostały próbki do badań pod kątem mutacji omikron.

Sanepid na Śląsku bada próbkę od mężczyzny, który wrócił z Afryki. Jest podejrzenie omikrona
Próbki do badań pobrano od podróżnego z Afryki. Fot. AdobeStock
  • We wtorek, 30 listopada, w województwie śląskim szpitale miały do dyspozycji 2239 łóżek covidowych, a 1899 było już zajętych
  • Rzeczniczka wojewody śląskiego potwierdziła, że do piątku (3 grudnia) będą stworzone kolejne miejsca dla pacjentów z COVID-19. Mowa o 200 łóżkach
  • Cały czas monitorowana jest sytuacja pasażerów, którzy wrócili z Afryki. Pobrano próbki do badań pod kątem mutacji koronawirusa omikron

Czytaj: Dziś wchodzą nowe obostrzenia covidowe. To rządowy „pakiet alertowy”

Nie chcą testu na Covid, więc nie zgłaszają się do lekarza. Lekarz tłumaczy powszechny błąd Polaków w pandemii

Trudna sytuacja na Śląsku

Według danych służb wojewody śląskiego we wtorek śląskie szpitale dysponowały 2239 miejscami dla zakażonych koronawirusem, z czego 1899 było zajętych, i 200 łóżkami respiratorowymi, z których 188 było zajętych.

"Sytuacja jest trudna. Dlatego do piątku chcemy stworzyć kolejne 200 miejsc" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

- Nie mamy informacji o tym, jakie oddziały są zawieszane, aby zrobić miejsce dla chorych na COVID-19, bo decyzje w tym zakresie należą do dyrektorów szpitali. Na pewno utrudniony dostęp do leczenia mogą mieć teraz pacjenci, którzy mieli na ten okres wyznaczone zabiegi planowe, które niestety są odwoływane - dodała.

Obciążone są również zespoły ratownictwa medycznego. W najbliższym czasie do systemu ratownictwa w regionie ma zostać włączonych 6 kolejnych karetek.

Sprawdź: Koronawirus. Kwarantanna w grudniu 2021. Ile trwa i kto na nią kieruje?

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? MZ: na tę chwilę nie ma takiej potrzeby

Omikron. Monitorowanie podróżnych z Afryki

Jak poinformowała Alina Kucharzewska, służby monitorują również sytuację osób powracających z krajów afrykańskich, gdzie pojawiła się niedawno kolejna mutacja koronawirusa - omikron, uznana przez Światową Organizację Zdrowia za "niepokojącą".

Sanepid skontaktował się m.in. z mieszkańcem woj. śląskiego, który wrócił z Republiki Południowej Afryki, pytając o jego samopoczucie. Zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19 mężczyzna miał pewne objawy, które uznał za skutek podróży - bolała go głowa i był bardzo zmęczony. Rozmowa z pracownikiem sanepidu skłoniła go do udania się na test, który potwierdził zakażenie koronawirusem.

- Pobrana od niego próbka zostanie poddana sekwencjonowaniu, dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy jest to zakażenie nowym wariantem koronawirusa - wskazała rzeczniczka wojewody śląskiego.

Sprawdź też: Omikron. Czy wjedziemy do Kanady? Powiększyła się lista państw z zakazem. Zobacz najnowsze ustalenia

Wariant Omikron. Będzie dedykowana szczepionka? BioNTech rozpoczyna badania

Omikron prawdopodobnie jest już w Polsce. Prezes NRL: "Nie jesteśmy zieloną wyspą"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum