Sanepid: mycie rąk skutecznie chroni przed WZW typu A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2017 14:30

Przestrzegania higieny nie można w tych czasach nazywać ekstrawagancją, a mycie rąk potrafi naprawdę skutecznie chronić przed wirusowym zakażeniem wątroby typu A - mówi dr Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Sanepid: mycie rąk skutecznie chroni przed WZW typu A
Przestrzegania podstawowych zasad higieny nie można w tych czasach nazywać ekstrawagancją - uważa dr Andrzej Trybusz. Fot. Archiwum

W ostatnim czasie w Wielkopolsce odnotowano łącznie 42 przypadki zarażenia wirusowym zakażeniem wątroby typu A. Na południu regionu, w Ostrowie Wielkopolskim, było to 30 przypadków, w Poznaniu - 12, z czego osiem osób nadal jest hospitalizowanych.

- O wygaszeniu ogniska choroby będziemy mogli powiedzieć jednak dopiero wówczas, kiedy w ciągu 30-50 dni nie będzie żadnego nowego przypadku zachorowania, bo tyle mniej więcej wynosi okres wylęgania choroby. Według mojej oceny, zachorowania na WZW A mogą się jeszcze pojawić - mówił PAP dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu dr Andrzej Trybusz.

Podkreślił również, że o ile zachorowania w Ostrowie uznawane są za spowodowane ogniskiem choroby, o tyle w odniesieniu do chorych w Poznaniu nie można mówić o żadnym ognisku czy epidemii, a przypadki te określane są jako sporadyczne.

- Obecnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu intensywnie pracuje nad tymi przypadkami, ale na razie nie ma żadnych przesłanek, które by wskazywały, że te przypadki z Ostrowa i Poznania może coś łączyć. Ponadto sytuacja w Poznaniu nadal nie jest zgłoszona jako ognisko, nie znajdujemy tu powiązań między tymi osobami - mówił.

Zdaniem Trybusza, przypadki zachorowań na WZW A w Wielkopolsce nie można nazywać żadną "sensacją", a medialne zainteresowanie tematem lepiej wykorzystać, by edukować mieszkańców, jak się przed zakażeniem chronić.

- WZW A to choroba, która jest określana jako choroba brudnych rąk. Przestrzegania podstawowych zasad higieny nie można w tych czasach nazywać ekstrawagancją, a mycie rąk potrafi naprawdę skutecznie chronić przez wirusowym zakażeniem wątroby typu A, mówiąc oczywiście o tej najczęstszej drodze zakażenia, czyli pokarmowej - wyjaśnił.

Jak dodał, do zakażeń dochodzi często także poprzez kontakty płciowe i przypomniał, że odpowiednie zabezpieczenie również chroni przez chorobą.

- Z wirusowym zapaleniem wątroby typu A problem polega na tym, że pacjent jest zakaźny, w okresie wylęgania choroby, czyli nie ma objawów, sam nie wie jeszcze, że jest zakażony, a już zaraża. Tak może być ok. tygodnia czy nawet dwóch tygodni przed wystąpieniem objawów - dodał.

Zdaniem Trybusza, ostatnie przypadki zachorowań w Wielkopolsce nie są jednak szczególnie alarmujące. Jak mówił, WZW A to temat, który budzi zainteresowanie mediów i społeczeństwa, ale w nie tak odległej przeszłości, choćby w 2009 r., tych zachorowań w samej Wielkopolsce było 70, w kraju 652. Rok później natomiast 35 w regionie, a 155 w całej Polsce.

- Gdybyśmy cofnęli się np. do lat 70. czy przełomu lat 70. i 80., to wtedy w kraju notowaliśmy 55-56 tys. zachorowań rocznie - dodał.

Trybusz podkreślił również, że Wielkopolska - w porównaniu z innymi częściami kraju - nie jest regionem, w którym WZW A pojawia się nadzwyczaj często.

- Zachorowania były i na Dolnym Śląsku, i w woj. zachodniopomorskim. Mało tego, zwiększony poziom zachorowań na WZW A obserwuje się również w innych krajach Europy - zaznaczył.

Zaznaczył, że ostatnie dane epidemiologiczne, pochodzące z kwietnia 2017 r., wskazują, że od lutego 2016 r. do kwietnia 2017 r. odnotowano 674 przypadki zachorowań na WZW typu A w 13 krajach Europy, w tym m.in. w Austrii, Belgii i Hiszpanii. Najwięcej przypadków dotyczyło jednak mieszkańców Wielkiej Brytanii, Francji i Portugalii, a zachorowania odnotowano w dużej mierze u mężczyzn o orientacji homoseksualnej, nieszczepionych przeciwko WZW typu A.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum