×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rzeszów: przed nowym rokiem szkolnym instalacje wodne zostały dodatkowo przepłukane

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAPOpublikowano: 31 sierpnia 2023 08:45

Na tydzień przed początkiem roku szkolnego wszystkie wewnętrze instalacje wody w placówkach oświatowych zostały dodatkowo przepłukane – poinformował rzeszowski ratusz. Jesteśmy gotowi na pierwszy dzwonek – dodał Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów: przed nowym rokiem szkolnym instalacje wodne zostały dodatkowo przepłukane
W próbkach wody z rzeszowskiego wodociągu wykryto niedawno bakterie legionelii. Fot. Shutterstock
  • Rośnie liczba zakażeń bakterią legionella. Do tej pory sanepid potwierdził ją u 155 osób, aż 16 zmarło
  • Źródło zakażenia nadal nie jest znane
  • Wiadomo natomiast, że legionella występuje w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza

Przepłukano miejski wodociąg w Rzeszowie

Sześć dni temu w Rzeszowie odbyła się dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej. Do tysiąca kilometrów rur wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle. Następnie wypłukano sieć, pozbywając się nadmiaru chloru.

Podobny zabieg przeprowadzono w instalacjach wodnych w placówkach oświatowych.

- Woda z chlorem została spuszczona, następnie wszystkie wewnętrzne instalacje ciepłej wody i cyrkulacji zostały dodatkowo przepłukane. Zostało to zrobione na początku tygodnia - przekazał w rozmowie z PAP Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, tuż przed nowym rokiem szkolnym, opublikowała na swojej stronie internetowej "wytyczne dla placówek oświatowo - wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella". W dokumencie są trzy punkty i kilka podpunktów.

Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zaznaczył, że wśród jego rekomendacji jest m.in. właściwa konserwacja "punktów wypływu wody" i utrzymanie odpowiedniej temperatury. W kranach woda powinna mieć co najmniej 55 stopni Celsjusza, w podgrzewaczach 60 stopni. W ten sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo namnażania się bakterii z rodzaju Legionella.

W dokumencie jest też mowa o "płukaniu wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej" oraz "utrzymywaniu urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą".

Regularne sprawdzanie pH wody

Podkarpacki inspektor sanitarny przypomina również o regularnym sprawdzaniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu pH wody, a tam gdzie to konieczne - stężenia środków dezynfekcyjnych.

Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, została poproszona o przesłanie zaleceń sanepidu do dyrektorów i kierowników szkół oraz przedszkoli.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum