Rzecznik resortu zdrowia: zaręczam, że COVID-19 nie będzie już stanowił dla nas problemu

Autor: • Źródło: PAP20 stycznia 2023 10:13

Na chwilę obecną w Polsce nie ma nowego wariantu koronawirusa Omikron. Oczywiście jest on bardziej zakaźny, ale mniej obciąża nasz organizm, więc COVID-19 nie stanowi w tej chwili większego zagrożenia - powiedział w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia: zaręczam, że COVID-19 nie będzie już stanowił dla nas problemu
COVID-19 nie stanowi w tej chwili większego zagrożenia. Fot. Shutterstock
  • W szpitalach jest obecnie 800 dzieci z powodu grypy, natomiast z COVID-19 jest 70 małych pacjentów
  • W tej chwili jesteśmy mniej więcej na poziomie średnio 300 zakażeń covidem dziennie
  • Na chwilę obecną w Polsce nie ma nowego Omikrona

Część osób przechorowuje COVID w domu

- Do 13-14 stycznia notowaliśmy w Polsce spadki zakażeń covidowych. W tej chwili jesteśmy mniej więcej na poziomie średnio 300 zakażeń dziennie. Oczywiście mówimy o zakażeniach odnotowywanych w systemie, bo podobnie, jak w przypadku grypy, część osób przechorowuje COVID-19 w domu, a u części lekarz POZ nie przeprowadza testu - powiedział w piątek w radiu Plus rzecznik resortu zdrowia.

- Zaręczam, że COVID-19 nie będzie już stanowił dla nas problemu - oświadczył.

- Wbrew wszelkim modelom, z którymi stykamy się od początku walki z pandemią, nie spodziewamy się drastycznych wzrostów - zaznaczył Andrusiewicz. Ocenił, że "w tej chwili uciążliwość COVID-19 jest dużo, dużo mniejsza niż uciążliwość przeciętnej grypy".

Zwrócił uwagę, że "w szpitalach jest obecnie 800 dzieci z powodu grypy, natomiast z COVID-19 jest 70 małych pacjentów". Dodał, że zgony odnotowywane są także z powodu grypy i RSV.

Powiedział, że "na chwilę obecną w Polsce nie ma nowego Omikrona". - Oczywiście jest bardziej zakaźny, ale mniej obciąża nasz organizm, więc COVID-19 nie stanowi w tej chwili większego zagrożenia ani nie budzi obaw dla systemu zdrowia - zastrzegł rzecznik MZ.

Pytany, czy zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, Andrusiewicz powiedział, że "przynajmniej do końca sezonu infekcyjnego nie zostanie zniesiony".

Zazwyczaj sezon infekcyjny kończy się z końcem marca. "Sytuacja w przypadku wirusa zawsze może się diametralnie zmienić, ale na dzień dzisiejszy planujemy, że z końcem sezonu powinien skończyć się stan zagrożenia epidemicznego w kraju" - powiedział rzecznik MZ.

Od 12 do 18 stycznia br. potwierdzono w Polsce 2024 zakażenia, w tym 437 ponownych. Zmarło 51 osób z COVID-19 - podało w środę w tygodniowych zestawieniach Ministerstwo Zdrowia.

Przypadki zakażeń COVID-19 potwierdzono u osób z województw: mazowieckiego (291), śląskiego (288), małopolskiego (164), dolnośląskiego (161), wielkopolskiego (132), zachodniopomorskiego (116), lubelskiego (111), kujawsko-pomorskiego (105), łódzkiego (94), opolskiego (86), pomorskiego (74), podkarpackiego (73), świętokrzyskiego (70), podlaskiego (63), warmińsko-mazurskiego (56) i z lubuskiego (49).

MZ podało, że w informacjach o 91 zakażeniach nie wskazano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Ministerstwo poinformowało również, że na COVID-19 zmarło 13 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 38 chorych.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 374 257 przypadków. Zmarło 118 666 osób z COVID-19.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze