Rzecznik MZ o fali zachorowań na grypę i RSV: sytuacja się stabilizuje

Autor: • Źródło: PAP29 grudnia 2022 14:49

Sytuacja stabilizuje się z lekką tendencją spadkową, której służy okres świąteczno-noworoczny i przerwa w szkołach – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do fali zachorowań na grypę i RSV.

Rzecznik MZ o fali zachorowań na grypę i RSV: sytuacja się stabilizuje
W Ministerstwie Zdrowia odbył się 29 grudnia sztab kryzysowy. Dotyczył fali zachorowań na grypę i RSV. Fot. Shutterstock

 

Rzecznik MZ o fali zachorowań na grypę i RSV: sytuacja się stabilizuje

W Ministerstwie Zdrowia odbył się w czwartek sztab kryzysowy, który zbiera się cyklicznie od początku epidemii COVID-19.

Rzecznik MZ w wypowiedzi dla mediów przekazał, że tematem czwartkowego spotkania była sytuacja związana z zachorowaniami na grypę i RSV.

Wskazał, że najnowszy raport o stanie epidemiologicznym pojawi się w najbliższy poniedziałek.

- Już dziś możemy powiedzieć, że sytuacja stabilizuje się z lekką tendencją spadkową - powiedział Andrusiewicz.

Zastrzegł przy tym, że mniejsza liczba zachorowań może wynikać z okresu świąteczno-noworocznego i przerwy w szkołach.

- Pamiętajmy bowiem, że schorzenia grypowe, RSV często swój początek biorą od zakażeń dzieci. Jeżeli patrzymy w tej chwili na zapadalność na grypę, to jest ona największa właśnie u dzieci - podkreślił rzecznik MZ.

Poinformował, że w ubiegłym tygodniu zakażonych wirusem RSV było 1700 małych dzieci.

Zwrócił uwagę, że w okresie świątecznym obserwowany jest także spadek liczby zajętych łóżek szpitalnych.

- Jeżeli na koniec zeszłego tygodnia mówiliśmy o zajętości łóżek szpitalnych na poziomie około 70 proc.,(...) to dzisiaj w skali kraju możemy mówić o zajętości 60 proc. łóżek - poinformował Andrusiewicz.

Jak dodał, resort chce, by na przełomie przyszłego i kolejnego tygodnia do podstawowej opieki zdrowotnej trafiały testy, które mają wykrywać wirusy.

- Jesteśmy w tej chwili w ramach wypracowywania procedury zaopatrzenia podstawowej opieki zdrowotnej w testy różnicujące zakażenie wirusami grypy A i B, RSV i COVID-19. W tej chwili tym tematem będzie się zajmowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ponieważ będzie to normalne świadczenie dostępne w POZ  - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że testy będą bezpłatne. - My jesteśmy od tego, żeby w te testy zaopatrzyć, od testowania jest podstawowa opieka zdrowotna  - zaznaczył Andrusiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum