×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ryzyko zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP05 kwietnia 2023 22:00Aktualizacja: 06 kwietnia 2023 17:38

Wzmaga się aktywność kleszczy - ostrzega Narodowy Fundusz Zdrowia i przypomina, że im szybciej usuniemy kleszcza ze skóry tym lepiej.

Ryzyko zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach
Ryzyko zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach Fot. AdobeStock

 

Kleszcze. Wzrost ryzyka zakażenia bakterią pojawia się po 36 godzinach

NFZ akcentuje, że znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia.

- Nie czekaj na pomoc lekarską, bo niepotrzebnie zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki - podkreślają specjaliści.

W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy, które gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go.

- Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne - umycie i zdezynfekowanie skóry np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki. W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi - wskazał NFZ.

Nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia

Cytowana w materiałach Funduszy dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk przestrzega, że nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Kleszczy nie wolno wyciągać "gołymi" palcami; nie można ich rozgniatać, wyciskać, wykręcać, przypalać i smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami np. kosmetykami do ciała czy oliwą z oliwek.

NFZ zaleca, by po usunięciu kleszcza obserwować miejsce po wkłuciu, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po zakażeniu.

Porady lekarza - jak wskazał NFZ - mogą wymagać nieliczne sytuacje, w których wystąpiło zaczerwienie lub obrzęk, w miejscu wkłucia i wokół niego po całkowitym lub niecałkowitym usunięciu kleszcza.

Porady lekarza wymaga również sytuacja, gdy występują nagłe i inne poważne objawy np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.

Aby zapobiec ugryzieniu kleszcza NFZ radzi, by podczas spacerów stosować preparaty odstraszające i właściwie ubierać się w regionach, gdzie duża ilość kleszczy jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych, szczególnie w okresach wzmożonych aktywności tych pajęczaków, tzn. w maju, czerwcu, wrześniu i październiku.

- Usuń ze skóry wszelkie zanieczyszczenia bezpośrednio po powrocie z łąki, lasu, spaceru z psem itp. Szczególną uwagę zwróć na miejsca ciała, gdzie skóra jest delikatna - okolice pach, pachwin, skórę okolic intymnych, fałdy skórne. Po spacerze wytrzep odzież, by usunąć kleszcze, które nie zdążyły się wkłuć w skórę - zaleca NFZ.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum