×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rośnie liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia09 listopada 2015 08:55

W całym kraju rośnie liczba osób, u których diagnozowana wirusowe zapalenie wątroby typu C. W 2014 r. - od stycznia do 15 października - wykryto ją u prawie 2,7 tys. osób. W analogicznym okresie w tym roku już u 3,2 tys.

Rośnie liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Gazeta Wyborcza, tylko w województwie pomorskim w 2009 r. odnotowano 127 zachorowań, w 2010 r. już 174. Od początku 2015 r. zachorowało 156 osób.

Dr Małgorzata Świderska-Adamczewska, zastępca kierownika oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, zwraca uwagę, że rośnie zgłaszalność zachorowań . To wynik tego, że pacjenci usłyszeli o WZW typu C i postanowili sprawdzić, czy nie są zakażeni.

Pacjenci, u których wykrywane są przeciwciała anty-HCV, przechodzą weryfikację tego, czy to zakażenie jest przewlekłe. Jak podaje specjalistka ostrych zachorowań, czyli takich po świeżym zakażeniu, jest niewiele.

Wiele osób, które są zakażone wirusem, w ogóle o tym nie wie, gdyż choroba długo nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest też "cichym zabójcą". Szacuje się, że w całej Polsce nosicielami wirusa HCV jest ok. 750 tys. osób - 90 proc. osób zakażonych nie wie o tym.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze