Rosja: oficjalnie jest ponad milion nosicieli wirusa HIV

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2019 15:27

W Rosji jest ponad milion nosicieli wirusa HIV, a liczba chorych rośnie. Większość nowych przypadków to ludzie w wieku 30-50 lat, pracujący i nie zaliczani do tzw. grupy ryzyka. Wśród nowych chorych są nawet emeryci.

Rosja: oficjalnie jest ponad milion nosicieli wirusa HIV
FOT. Victor/Flickr (CC BY 2.0)

To dane oficjalne, czyli obejmują osoby, które albo zbadały się same, albo obecność wirusa wyjawiono podczas pobytu w szpitalu lub badań okresowych. Nosicieli, którzy nie mają świadomości, że są zarażeni wirusem może być znacznie więcej.

Eksperci są zaskoczeni, bowiem lawinowo rośnie liczba chorych w niewielkich miastach. Naukowcy, jak Wadim Pokrowski z Rosyjskiej Akademii Nauk wskazują, że w Rosji można mówić o epidemii, w tych regionach gdzie nosicieli wirusa wśród kobiet w ciąży jest więcej niż 1 procent. Najgorzej jest w obwodach irkuckim, kemerowskim i swierdłowskim. W tych regionach liczba nosicieli zbliża się do 2 procent mieszkańców.

W 13 rosyjskich regionach nosicielami wirusa HIV jest już ponad 1 procent mieszkańców. W 35 regionach liczba nosicieli wirusa, to ponad 0,5 procent.

Czytaj: rmf24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum