RPO zapytał o nadmiarowe zgony. Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia04 lipca 2022 08:30

Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony nadmiarową liczbą zgonów w ostatniej fali pandemii zwrócił się na początku tego roku do resortu zdrowia. Ze względu na brak odpowiedzi, Rzecznik ponowił pytanie, kierując pismo do ministra Adama Niedzielskiego.

RPO zapytał o nadmiarowe zgony. Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało
RPO prosi resort zdrowia o odpowiedź na temat rejestru nadmiarowych zgonów. Fot. AdobeStock
  • W styczniu 2022 roku RPO zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia w sprawie nadmiarowych zgonów w ostatniej fali pandemii – chciał otrzymać oficjalne stanowisko resortu w tej sprawie
  • Jednak Rzecznik do dzisiaj nie uzyskał odpowiedzi na postawione pytanie, dlatego też ponowił swoją prośbę w piśmie bezpośrednio skierowanym do ministra zdrowia
  • - Czy Ministerstwo Zdrowia prowadzi, bądź planuje prowadzić oficjalnie dostępny rejestr, który pokazywałyby efekty leczenia w odniesieniu do całej medycyny, w tym intensywnej terapii z wyszczególnieniem śmiertelności chorych z COVID-19 leczonych na intensywnej terapii? – pyta RPO

RPO zaniepokojony danymi o zgonach

Jak przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, w styczniu 2022 roku napisał do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o stanowisko w sprawie liczby zgonów z powodu COVID-19 – wówczas liczba zmarłych (według oficjalnych statystyk) przekroczyła aż 100 tys. przypadków.

RPO zwraca uwagę, że w tamtym czasie w Polsce było kilka razy więcej zgonów niż w krajach zachodnich – przykładowo w Niemczech wskaźnik wynosił 3,2 zgonów na milion mieszkańców, a w Polsce 11,8 zgonów na milion.

W ówczesnym piśmie Rzecznik przypomniał, że analizy te uwidoczniły pogłębiający się problem umieralności na COVID-19 w porównaniu z innymi państwami. Na dodatek pandemia ujawniła słabości oraz niewydolność systemu opieki zdrowotnej. Co gorsza – na wskazał RPO – pandemia doprowadziła do uwypuklenia wad, z którym wspomniany system walczy już od wielu lat.

Problemy na intensywnej terapii

Rzecznik zarówno w styczniowym, jak i najnowszym piśmie przypomniał o niepokojących doniesieniach dotyczących śmierci pacjentów z COVID-19 leczonych na oddziałach intensywnej terapii.

Ze względu na brak odpowiedzi resortu, RPO ponowił swoją prośbę o podjęcie stanowiska i raz jeszcze poprosił ministra zdrowia o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

- Z uwagi na to, że do mojego biura nie wpłynęła dotychczas odpowiedź na niniejsze wystąpienie, na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 roku o Rzeczniku Praw Obywatelskich, ponownie zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w podnoszonej przeze mnie sprawie, w szczególności o wskazanie, czy Ministerstwo Zdrowia prowadzi, bądź planuje prowadzić oficjalnie dostępny rejestr, który pokazywałyby efekty leczenia w odniesieniu do całej medycyny, w tym intensywnej terapii z wyszczególnieniem śmiertelności chorych z COVID-19 leczonych na intensywnej terapii – czytamy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum