Przewlekła choroba nerek po COVID. Prof. Gellert: wirus uszkadza kłębuszki i cewki nerek

Autor: oprac. JKB • Źródło: CMKP, Rynek Zdrowia26 września 2022 18:30

Prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, wygłosił referat "Co COVID uczynił naszym nerkom?" podczas XXI Ogólnopolskiej konferencji "Polka w Europie". Odniósł się do chorób, będących anstępstwem COVID-19.

Przewlekła choroba nerek po COVID. Prof. Gellert: wirus uszkadza kłębuszki i cewki nerek
COVID-19 może przynieść problemy z nerkami. Fot. AdobeStock
  • Hasłem XXI Ogólnopolskiej konferencji "Polka w Europie" to "Nauki medyczne w poszukiwaniu skutecznych terapii. Zdrowie po pandemii SARS-CoV-2"
  • Wśród osób biorących udział w wydarzeniu był prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, który wygłosił referat pod tytułem "Co COVID uczynił naszym nerkom?"
  • Prof. Gellert wyjaśnił, że po przechorowaniu COVID może też dojść do zespołu sercowo-metabolicznego (CMS), czyli nieprawidłowości klinicznych

Wpływ COVID-19 na funkcjonowanie nerek

Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert wygłosił wykład "Co COVID uczynił naszym nerkom?". Miało to miejsce podczas XXI Ogólnopolskiej konferencji "Polka w Europie"'.

W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem "Nauki medyczne w poszukiwaniu skutecznych terapii. Zdrowie po pandemii SARS-CoV-2".

- Wiemy, że COVID wpływa nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i nerwowy, ale także nerki. W przebiegu choroby może dochodzić do uszkodzenia nerek, naczyń krwionośnych, zmian skórnych i zaburzeń psychicznych. Po przebytym COVID-19 mogą wystąpić: wieloukładowy zespół zapalny oraz choroby autoimmunologiczne, w wyniku których układ odpornościowy organizmu niszczy własne komórki. Już od dawna wiemy, że COVID nie jest już tylko chorobą płuc, ale także chorobą serca, nerek i mózgu. Organy te „komunikują się ze sobą” i uszkodzenie jednego z nich wpływa na pracę innych – wyjaśnił prof. Gellert, krajowy konsultant ds. nefrologii.

Ekspert podał również, że infekcja COVID-19 wpływa na wszystkie narządy, w których są receptory (enzym konwertujący angiotensynę 2), m.in. płuca, nerki, układ pokarmowy oraz nerwowy. Wirusa wnika do wnętrza komórki poprzez te receptory.

- Jeśli chodzi o nerki, to wirus SARS CoV-2 może wniknąć do kłębuszków, cewek nerkowych i spowodować ich uszkodzenie. Rokowanie przeżycia u pacjentów hospitalizowanych, którzy nie mają ostrego uszkodzenia nerek przez wirusa SARS-CoV-2, jest lepsze – powiedział prof. Gellert.

Przy okazji wskazał, że u większości osób, które zachorowały na COVID-19, objawy ustępują po kilku tygodniach, ale u niektórych (wymagających hospitalizacji), występowanie symptomów może przedłużać się o kilka tygodni – long COVID. W przypadku pojawienia się objawów po 12 tygodniu wówczas mówimy o post COVID.

Skutki przechorowania COVID

Jak wskazał ekspert, po przechorowaniu COVID może też dojść do zespołu sercowo-metabolicznego (CMS), czyli nieprawidłowości klinicznych, które często prowadzą do:

  • cukrzycy,
  • chorób sercowo-naczyniowych,
  • przewlekłej niewydolności nerek.

Co ważne, przechorowanie COVID-19 zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia o 40 proc. (cukrzycy) do 200 proc. (schyłkowej choroby nerek).

Prof. Gellert zachęcał do szczepienia się przeciwko COVID. Podawał, że wyniki badań naukowych pokazują, że szczepienie zmniejsza ryzyko ostrego uszkodzenia nerek i chroni także przed Long COVID.

– SARS-CoV-2 uszkadza kłębuszki i cewki nerek. Uszkodzenie może przyjąć formę ostrej niewydolności nerek, a ta doprowadzić do nieodwracalnych zmian w nerkach i przewlekłej choroby nerek – podał prof. Gellert.

Wnioski są jednoznaczne — przewlekła choroba nerek postępuje powoli, ale skraca oczekiwany czas dalszego życia pacjentów o 30-80 proc. w zależności od stopnia niewydolności narządu. Zatrważającym faktem jest, że w najbliższych latach można oczekiwać zwiększonej zapadalności na przewlekłą chorobę nerek i liczby pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum