Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w zdrowie swoich pracowników. Retransmisja debaty

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia15 czerwca 2022 14:00

Jaka jest rola pracodawców w profilaktyce chorób zakaźnych w Polsce? Czy wskutek pandemii firmy chętniej angażują się w działania na rzecz zdrowia swoich pracowników? Między innymi na takie pytania odpowiadali eksperci podczas kolejnej debaty w ramach kampanii edukacyjnej Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w zdrowie swoich pracowników. Retransmisja debaty
Profilaktyka chorób w miejscu pracy jest ważnym elementem zdrowia publicznego Fot. AdobeStock
 • "Inwestycja w zdrowie jako dobra praktyka CSR - bądź pracodawcą odpowiedzialnym społecznie" - to tytuł debaty online, którą 15 czerwca transmitowaliśmy w portalu Rynek Zdrowia*
 • Podczas dyskusji eksperci, między innymi omówili etapy i gotowe rozwiązania realizacji programów chroniących pracowników przed chorobami zakaźnymi
 • Rozmawiano także o tym, co zyskują przedsiębiorcy angażujący się w prozdrowotne projekty na rzecz swoich pracowników oraz skąd mogą pozyskać alternatywne środki na takie działania

Profilaktyka. Pracodawcy okazali się bardzo skutecznymi propagatorami szczepień

- Podczas pandemii pracodawcy okazali się bardzo skutecznymi propagatorami szczepień przeciwko COVID-19 - zaznaczył prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego podczas debaty online pt. „Inwestycja w zdrowie jako dobra praktyka CSR - bądź pracodawcą odpowiedzialnym społecznie”, która odbyła się 15 czerwca.

- Wydaje się, że czas pandemii koronawirusa ostatecznie przekonał przedsiębiorców do tego, że wydatki na profilaktykę w zakładach pracy w istocie są dobrą inwestycją, a nie kosztem, ponieważ redukują występowanie zjawiska absenteizmu i prezenteizmu - dodał.

Zobacz retransmisję całej debaty.

Prof. Jarosław Pinkas przypomniał, że innym, bardzo ciekawym przykładem odpowiedzialności pracodawców za profilaktykę chorób zakaźnych, są szczepienia przeciwko rotawirusom wśród dzieci. To w znacznej mierze właśnie dzięki pracodawcom te szczepienia zostały wprowadzone do Programu Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe. Za takim rozwiązaniem zdecydowanie opowiedziała się znaczna część pracujących rodziców.

Wśród priorytetów zdrowotnych w miejscach pracy konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego wskazał także, między innymi szczepienia dorosłych przeciwko pneumokokom oraz znacznie skuteczniejsze niż dotychczas rozpropagowanie szczepień przeciwko grypie.

Rośnie zaangażowanie firm w poprawę stanu zdrowia swoich pracowników

Z kolei Monika Tomaszewska, ekspert Pracodawców RP, szefowa Forum Pielęgniarek w Pracodawcach Medycyny Prywatnej zaznaczyła, że zaangażowanie wielu firm w poprawę stanu zdrowia swoich pracowników cały czas rośnie.

- Świadczy o tym naprawdę duża otwartość przedsiębiorców na szczepienia swoich pracowników i to w bardzo różnych modelach. Natomiast po szczycie zachorowań na COVID-19 obserwujemy rosnące zainteresowanie pracodawców także innymi, poza szczepieniami, formami aktywności w zakresie profilaktyki - stwierdza ekspertka.

I dodaje: - Widzimy wśród przedsiębiorców coraz większe zainteresowanie powrotem do szerokich programów profilaktycznych, które wyhamowały w czasie pandemii, a dotyczących, na przykład: chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych czy schorzeń układu kostno-stawowo-mięśniowego - wyliczała Monika Tomaszewska.

***

Już wkrótce kolejne zamieścimy kolejne relacje z debaty online pt. „Inwestycja w zdrowie jako dobra praktyka CSR - bądź pracodawcą odpowiedzialnym społecznie”.

Główna tematyka dyskusji:

 • Jak krok po kroku z sukcesem wdrożyć program profilaktyczny, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać?
 • Co zyskują sami przedsiębiorcy angażujący się w prozdrowotne projekty oraz skąd i w jaki sposób mogą pozyskać na nie alternatywne środki?
 • Jak istotna, do osiągnięcia zamierzonego celu, jest współpraca na linii pracodawca - realizator? 
 • Jak zmieniło się postrzeganie chorób zakaźnych po pandemii COVID-19? Czy pracodawcy chętniej angażują się w działania z zakresu profilaktyki zdrowia? Jak to wyglądało przed wybuchem pandemii, a jak wygląda to teraz?
 • Jaka jest rola pracodawców w profilaktyce chorób zakaźnych w Polsce?
 • Jakie miejsce wśród projektów prozdrowotnych zajmuje profilaktyka chorób zakaźnych, w tym akcje szczepień w miejscach pracy?
 • Jakie są priorytety zdrowia publicznego w kontekście programów profilaktyki chorób zakaźnych w miejscu pracy? Jakie są efekty realizowanych dotąd programów profilaktycznych z perspektywy zdrowia publicznego? 
 • Jakie istnieją źródła finansowania programów i jakie są aktualne możliwości pozyskiwania ich przez pracodawców?
 • Jak dobrze zrealizować program i jakich błędów unikać w poszczególnych etapach programu profilaktycznego (od diagnozy potrzeb i oczekiwań poprzez opracowanie planu i wdrożenie)
 • Współpraca na linii pracodawca - realizator jako warunek skutecznej realizacji programów - przykłady i efekty działań
 • Przykłady dobrze zrealizowanych inicjatyw. Efekty działań i ich korzyści
 • Dostępne narzędzia ułatwiające zaplanowanie i wdrożenie działań zdrowotnych - realne wsparcie dla pracodawców i realizatorów programów

W debacie uczestniczyli:

 • Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. funduszy unijnych, zastępca dyrektora w Sieci Badawczej Łukasiewicz - ORGMASZ
 • prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, członek Narodowej Rady Rozwoju ds. Ochrony Zdrowia
 • lek. Paweł Wdówik, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy, członek Rady ds. Zdrowia Publicznego i Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, kierownik Oddziału w Radomiu Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy (PTMP).
 • Monika Tomaszewska, ekspert Pracodawców RP, szefowa Forum Pielęgniarek w Pracodawcach Medycyny Prywatnej
 • Moderator: dr Tomasz Jan Prycel, ekspert w obszarze współpracy i tworzenia projektów zdrowotnych z jednostkami samorządu terytorialnego oraz programów polityki zdrowotnej, dyrektor zarządzający w Stowarzyszeniu CEESTAHC, współtwórca projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Wydarzenie organizowane zostało w ramach kampanii edukacyjnej  Zdrowie Człowiek Profilaktyka, której celem jest poprawa dostępności do szczepień ochronnych w Polsce. Spotkanie skierowane jest do: pracodawców i przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji i podmiotów skupiających wokół siebie osoby, które ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu narażone są na czynniki ryzyka zdrowotnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum