Przebieg COVID-19 a białka krwi. Ważną rolę odgrywa białko decydujące o grupie krwi

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP09 marca 2022 06:39

Zdaniem badaczy, którzy szczegółowo przeanalizowali tysiące obecnych we krwi białek, sześć z nich może wpływać na cięższy przebieg COVID-19. Jedno z tych białek decyduje o grupie krwi.

Przebieg COVID-19 a białka krwi. Ważną rolę odgrywa białko decydujące o grupie krwi
Badaczom udało się odkryć ważną zależność w białkach krwi. Fot. Shutterstock
  • Autorzy najnowszego badania genetycznego podkreślają, że niektóre z białek krwi mają związek z rozwojem ciężkiego przebiegu COVID-19
  • Naukowcy posłużyli się bazami danych z informacjami o genach ochotników, ponieważ to od genów zależy struktura białek
  • Jak wynika z wniosków, enzym ABO, od którego zależy grupa krwi, oddziaływał na ryzyko hospitalizacji, konieczność wspierania oddechu albo zgon

Badania białek we krwi

Wariant wpływającego na grupę krwi białka ABO może wpływać na zagrożenie ciężką postacią infekcji SARS-CoV-2 - informują autorzy nowej publikacji, która ukazała się na łamach pisma "PLOS Genetics" (adres dostępny TU).

- Posłużyliśmy się opartym na czystej genetyce podejściem, aby sprawdzić dużą liczbę białek krwi i ustaliliśmy, że niektóre z nich mają przyczynowo-skutkowe powiązania z rozwojem ciężkiego COVID-19. Koncentracja na tej grupie białek to pierwszy krok w poszukiwaniu potencjalnie wrażliwych celów dla nowych terapii - mówi dr Alish Palmos z King's College London.

Badacze posłużyli się bazami danych z informacjami o genach ochotników, ponieważ to od genów zależy struktura białek, a metoda taka jest dużo szybsza i mniej kosztowna, niż analiza samych białek, pobieranych z krwi od pacjentów.

Naukowcy wzięli przy tym pod uwagę dwa poziomy nasilenia choroby - hospitalizację oraz konieczność wsparcia oddychania lub zgon.

Wykryli sześć białek, które zależnie od ich wariantu mogą zwiększać ryzyko powikłań oraz osiem, które mogą przed nimi chronić.

Dalsza analiza pokazała, że na wyróżnionych etapach choroby działają inne mechanizmy wpływające na ryzyko pogorszenia.

Enzym ABO ma związek z przebiegiem COVID-19

Jednak enzym ABO, od którego zależy grupa krwi, oddziaływał zarówno na ryzyko hospitalizacji, jak i konieczności wspierania oddechu oraz na prawdopodobieństwo zgonu.

Rezultat ten zgadza się z wynikami wcześniejszych badań, które sugerowały znaczenie grupy krwi dla ryzyka śmierci. Wskazywały też, że wśród chorych jest więcej osób z grupą krwi A. Oznacza to, że warto dalej badać tę grupę - twierdzą naukowcy.

- Enzym ABO współdecyduje o grupie krwi i uzyskane wyniki powiązały go zarówno z ryzykiem hospitalizacji, jak i potrzebą wsparcia oddechu oraz zgonami. Nasze badanie nie łączy jednak konkretnej grupy krwi z ryzykiem ciężkiego COVID-19, choć wcześniejsze analizy wskazały, że wśród osób z COVID-19 więcej jest osób z grupą A. Sugeruje to, że warto bliżej zbadać tę grupę krwi - mówi dr Christopher Hübel, jeden z badaczy.

Zrozumienie wpływu grupy krwi na przebieg choroby może pomóc w poznaniu mechanizmów jej rozwoju i określeniu nowych celów terapii.

Inna, szczególnie istotna informacja jest taka, że trzy z ważnych dla przebiegu choroby cząsteczek pośredniczą w oddziaływaniach między komórkamiodpornościowymi i nabłonkiem naczyń krwionośnych.

Wynik ten zgadza się z wcześniejszymi rezultatami, według których ściany naczyń mają kluczowe znaczenie dla COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum