Prof. Pyrć: To kłamstwo, że szczepionki przeciw COVID-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży

Autor: • Źródło: PAP18 lipca 2022 12:03

Pojawiają się komentarze, że szczepionki przeciw COVID-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży. - To kłamstwo - stwierdza wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Prof. Pyrć: To kłamstwo, że szczepionki przeciw COVID-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży
Prof. Pyrć: To kłamstwo, że szczepionki przeciw COVID-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży. Fot. Shutterstock
  • Czy szczepionki przeciw COVID-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży? - To kłamstwo - stwierdza wirusolog prof. Krzysztof Pyrć
  • O bezpieczeństwie szczepień przeciwko Europejską Agencję Leków (EMA) pisze na swej stronie internetowej
  • - Dane obserwacyjne uzyskane od dużej liczby kobiet zaszczepionych w drugim i trzecim trymestrze ciąży produktem leczniczym Comirnaty nie wykazały zwiększenia występowania zaburzeń ciąży - czytamy na stronie EMA

Szczepionki przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży są rekomendowane i bezpieczne

Specjalista przyznaje, że początkowo, kiedy wprowadzano szczepienia przeciwko Covid-19, nie było jeszcze pełnych danych.

- Ale już od dawna wiemy, że są bezpieczne i są rekomendowane przez Europejską Agencję Leków (EMA) - przekonuje na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak zaznacza, komentarze o tym, że szczepionki przeciw COVID-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży, "to kłamstwo".

O bezpieczeństwie szczepień przeciwko COVID-19 EMA pisze na swej stronie internetowej.

Stwierdza, że produkt Corminaty (jedna ze szczepionek w technologii mRNA przeciwko Covid-19 - PAP) może być stosowana u kobiet w ciąży.

Europejska Agencja Leków zwraca uwagę, że "dane obserwacyjne uzyskane od dużej liczby kobiet zaszczepionych w drugim i trzecim trymestrze ciąży produktem leczniczym Comirnaty nie wykazały zwiększenia występowania zaburzeń ciąży".

Agencja przyznaje też, że dane dotyczące przebiegu ciąży po zaszczepieniu w pierwszym trymestrze są ograniczone, jednakże nie stwierdzono jak dotąd zwiększonego ryzyka poronienia.

Badania na zwierzętach - według Europejskiej Agencji Leków - nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka i (lub) płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy. - Nie stwierdzono też szkodliwego wpływu na reprodukcję.

"Dane obserwacyjne uzyskane od kobiet karmiących piersią po zaszczepieniu nie wykazały ryzyka"

EMA nawiązuje też do karmienia piersią przez kobiety zaszczepione przeciwko Covid-19. Stwierdza, że nie należy się spodziewać wpływu na noworodków lub dzieci karmionych piersią, "ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na produkt leczniczy Comirnaty u kobiet karmiących piersią jest minimalna".

- Dane obserwacyjne uzyskane od kobiet karmiących piersią po zaszczepieniu nie wykazały ryzyka występowania działań niepożądanych u noworodków lub dzieci karmionych piersią - zaznacza EMA.

I dodaje: - Produkt leczniczy Comirnaty może być stosowany podczas karmienia piersią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum