Prof. Paradowska-Stankiewicz: w 2022 r. mamy wzrost zapadalności na niektóre choroby zakaźne

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP26 listopada 2022 08:00

Do połowy listopada 2022 r. nastąpił ewidentny wzrost zapadalności na niektóre choroby zakaźne w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. – twierdzi konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Prof. Paradowska-Stankiewicz: w 2022 r. mamy wzrost zapadalności na niektóre choroby zakaźne
Choroby zakaźne były, są i będą – nie lekceważmy szczepień - przekonuje prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Fot. Shutterstock
  • Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz: - Pandemia, a zwłaszcza lockdowny, zakłóciły występowanie wielu chorób zakaźnych, z którymi stykamy się od dawna
  • Zapadalność na niektóre choroby zakaźne w okresie pandemii spadła nawet o połowę, teraz jednak znowu rośnie
  • Od 1 stycznia do 15 listopada 2022 r. było prawie czterokrotnie więcej przypadków ospy wietrznej aniżeli w analogicznym okresie 2021 r.
  • W tym roku (do 15 listopada) nastąpił trzykrotny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych i prawie dwukrotnie zwiększyła się liczba biegunek i zapalenia żołądkowo-jelitowego
  • W 2022 r. więcej jest chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, wzrosła zapadalność z powodu kiły, rzeżączki oraz zakażeń wirusa HIV a w przypadku AIDS odnotowano ponad dwukrotny wzrost zakażeń

Lockdown ograniczył zapadalność na choroby zakaźne

Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii, która pracuje w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie, w czasie konferencji "Choroby zakaźne 2022", zorganizowanej przez Health Project Management, przekazała dane dotyczące chorób zakaźnych w ostatnim okresie.

Podkreślała, że pandemia, a zwłaszcza lockdowny, zakłóciły występowanie wielu chorób zakaźnych, z którymi stykamy się od dawna. Zapadalność z tego powodu w niektórych chorobach zakaźnych spadła w tym okresie o połowę, a nawet więcej - zaznaczyła. Jednak teraz cześć zakażeń znowu rośnie.

Przykładem jest ospa wietrzna. Od 1 stycznia do 15 listopada 2022 r. było prawie czterokrotnie więcej przypadków tej choroby aniżeli w tym samym okresie 2021 r. "Trzeba jednak pamiętać, że ospa wietrzna wróciła do stanów obserwowanych wcześniej. W przypadku większość chorób zakaźnych mamy jednak ewidentny wzrost" - zaznaczyła konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.

W tym roku (do 15 listopada) nastąpił trzykrotny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych i prawie dwukrotnie zwiększyła się liczba biegunek i zapalenia żołądkowo-jelitowego. Na podobnym poziomie pozostały natomiast bakteryjne zakażenia jelitowe.

W 2022 roku więcej zakażeń chorób przenoszonych drogą płciową

W 2022 r. więcej jest chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Z danych przedstawionych przez specjalistkę wynika, że wzrosła zapadalność z powodu kiły, rzeżączki oraz zakażeń wirusa HIV. W przypadku AIDS odnotowano ponad dwukrotny wzrost. Więcej niż w 2021 r. jest też zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne.

- Grypa w tym roku już występuje znacząco częściej niż rok wcześniej - podkreśliła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Zwróciła jednak uwagę, że porównanie przynajmniej niektórych chorób zakaźnych w tak krótkim okresie nie jest wystarczające. - Ważna jest obserwacja długofalowa - podkreśliła. Niektóre zakażenia wykazują cykliczne tendencje wzrostowe występujące co 2-4 lata lub co 5 lat, czego przykładem jest ospa wietrzna czy krztusiec.

Zapadalność z powodu krztuśca spadała i wzrastała przykładowo od 2010 r. W minionej dekadzie najmniejsza była w latach 2013-2014, a największa - w 2016 r. Od tego czasu się zmniejszała aż do 2021 r. Jedynie w 2022 r. odnotowano niewielki wzrost, ale jak na razie cały czas jest tendencja spadkowa tej choroby zakaźnej. Zmniejszyło się też zagrożenie odrą. Po okresie wyraźnego wzrostu w latach 2018-2019 w czasie pandemii nastąpił spadek tej choroby do wcześniejszego poziomu.

Choroby zakaźne były, są i będą – nie lekceważmy szczepień

Zdaniem konsultant krajowej w dziedzinie epidemiologii w czasie epidemii największy spadek odnotowano w przypadku chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową.

- To dowód, że obostrzenia i interwencje niefarmakologiczne pełnią kluczową rolę w transmisji tych chorób - zaznaczyła. Dodała, że choroby zakaźne były, są i będą.

- Są jednak takie, którym można zapobiegać poprzez szczepienie. Nie lekceważmy zatem tej metody profilaktyki, gdy jest ona dostępna - zaakcentowała.

Dodała, że duże znaczenie ma nadal wysoki poziom zaszczepienia ludności w naszym kraju, przekraczający 90 proc. populacji, jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe. Pozwala to zachować odporność zbiorową przeciwko wielu zakażeniom.

Do szczepień profilaktycznych przekonują się także Ukraińcy, którzy wyemigrowali do Polski.

- To ważne, że mogą oni korzystać ze szczepień, początkowo mało z tego korzystali, ale po okresie adaptacji w naszym kraju ponad 90 proc. matek zaszczepiło swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych - powiedziała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii dodała, że napływ dużej liczby uchodźców do Polski nie spowodował radykalnego zwiększenia liczby ognisk epidemicznych chorób zakaźnych, pomimo niższego stanu zaszczepienia ludności Ukrainy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum