Prof. Gut: rekord zachorowań na COVID-19 nie oznacza jeszcze zagrożenia dla szpitalnictwa w Polsce

Autor: PAP • Źródło: PAP22 stycznia 2022 14:02

W ocenie prof. Włodzimierza Guta "rekord zachorowań na COVID-19 nie oznacza jeszcze zagrożenia dla szpitalnictwa w Polsce". Ponadto specjalista twierdzi, że należy przyzwyczaić się do stanu obecnego.

Prof. Gut: rekord zachorowań na COVID-19 nie oznacza jeszcze zagrożenia dla szpitalnictwa w Polsce
Rekord może jeszcze wzrosnąć. To jest wypadkowa zachowań ludzkich - mówi prof. Włodzimierz Gut. Fot. Adobestock
  • Pomimo wzrostu zakażeń ludzie chorują łagodniej - twierdzi wirusolog prof. Włodzimierz Gut
  • Rekord zachorowań na COVID-19 nie oznacza jeszcze zagrożenia dla szpitalnictwa w Polsce - powiedział specjalista w rozmowie z PAP
  • Prof. Gut ocenił, że należy przyzwyczaić się do stanu obecnego

W zachowaniu ludzi nie zmieniło się nic

W sobotę resort zdrowia poinformował, że badania potwierdziły 40 876 nowych zakażeń koronawirusem - to najwięcej w pandemii. Zmarły 193 osoby z COVID-19

Pytany przez PAP o ten rekord prof. Gut przyznał, że ma on związek z tym, że "nie zmieniło się nic" w zachowaniu ludzi. - Ten rekord może jeszcze wzrosnąć. To jest wypadkowa zachowań ludzkich. Takiego wyniku się nie spodziewałem - powiedział naukowiec.

Jednocześnie ocenił, że nawet tak wysoki stopień zakażeń nie stanowi "zagrożenia dla szpitalnictwa". - Mieliśmy zajęte ponad 20 tys. łóżek. W ciągu ostatnich dni, pomimo wzrostu zakażeń była reedukacja zajętych łóżek, czyli ludzie chorują łagodniej, co wynika z tego, że część populacji jest zaszczepiona - powiedział.

Problem - jak wskazał - "był w zgonach, bo osoby niezaszczepione nie chciały szybko iść do lekarza, przez co rosło szerzenie wirusa, ale problem zgonów też się zaczął prostować".

Nakaz szczepień zamiast pracy zdalnej?

Pytany o skuteczność wezwań rządu o wprowadzanie pracy zdalnej, prof. Gut ocenił, że "to nie są restrykcje, a odwoływanie się do zdrowego rozsądku". Jednocześnie stwierdził, że sam wolałby bardziej restrykcyjne metody, np. wprowadzenie nakazu szczepień.

Profesor jednocześnie uspokaja, że wzrost zakażeń "kiedyś zacznie maleć". W tym kontekście podkreślił wagę dalszych szczepień. - Co daje sczepienie? Przygotowuje organizm do zakażenia i skraca później okres emisji, czasami nawet do zera. Czyli zakażona osoba zakaża znacznie krócej - mówi.

Zapytany, czy możliwy jest jeszcze powrót do stanu sprzed pandemii, prof. Gut stwierdził, że należy się przyzwyczaić do stanu obecnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum