Prawie 2 tys. przypadków boreliozy wykryto od 1 stycznia do 15 maja w Polsce

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 maja 2022 07:01

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podaje, że do od początku roku do połowy maja wykryto w kraju 1980 przypadków boreliozy.

Prawie 2 tys. przypadków boreliozy wykryto od 1 stycznia do 15 maja w Polsce
Lekarze ostrzegają przed kleszczami. Fot. AdobeStock
  • Wykryto w Polsce 1980 przypadków boreliozy od 1 stycznia do 15 maja - w tym samym czasie w ubiegłym roku było tych przypadków 1828
  • Kleszcze przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego
  • Naukowcy przypominają, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy, ale mogą one przenosić inne, równie groźne bakterie oraz wirusy

Kolejne przypadki boreliozy

W tym samym okresie ubiegłego roku było 1828 takich przypadków.

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.

Lekarze radzą, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

Jak zachować się po ugryzieniu przez kleszcza?

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum