×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Potwierdzono dwa przypadki małpiej ospy od początku roku w Polsce

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 marca 2023 06:35

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy podał, że w tym roku w Polsce potwierdzono dwa przypadki małpiej ospy.

Potwierdzono dwa przypadki małpiej ospy od początku roku w Polsce
Od początku roku potwierdzono dwa przypadki małpiej ospy w Polsce. Fot. AdobeStock

 

Przypadki małpiej ospy w Polsce

W tym roku potwierdzono w Polsce dwa przypadki małpiej ospy: jeden w styczniu i jeden w lutym – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. W ubiegłym roku było ich 213.

Małpia ospa to choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce, ale przypadki zakażeń wykryto w ubiegłym roku w wielu krajach europejskich. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała w listopadzie ub., że zacznie używać nowego terminu "mpox" jako nazwy dla małpiej ospy. Zmiana terminologii - jak wyjaśniano - jest wynikiem skarg, że obecna nazwa choroby jest stygmatyzująca.

- Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie "małpia ospa" zostanie wycofane - podawała WHO w oświadczeniu. WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze