×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze rodzinni: wprowadzenie testów combo poprawia skuteczność leczenia. "To ważny głos środowiska"

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP01 lutego 2023 12:18

Dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej testy combo to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane – podkreślają eksperci Porozumienia Zielonogórskiego. Żałują jednak, że trafiły do przychodni tak późno.

Lekarze rodzinni: wprowadzenie testów combo poprawia skuteczność leczenia. "To ważny głos środowiska"
Testy combo to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane - twierdzą lekarze rodzinni. Fot. Shutterstock
  • Rozporządzenie ministra zdrowia weszło w życie 9 stycznia 2023 r.
  • Po podpisaniu zarządzenia przez prezesa NFZ test antygenowy combo jest dla pacjentów bezpłatny
  • Za każdy test i jego wykonanie płaci NFZ, bo jest to świadczenie dodatkowe

Testy combo pozwoliły ograniczyć antybiotyki

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) podkreśla, że testy combo i wprowadzone nieco wcześniej szybkie testy CRP pozwoliły na ograniczenie stosowania antybiotyków, które są przepisywane jedynie w przypadkach uzasadnionego podejrzenia infekcji bakteryjnej.

- Korzyści jest wiele. Szkoda tylko, że testy trafiły do poradni tak późno, bo fala zachorowań na grypę przetoczyła się przez Polskę w listopadzie i grudniu 2022 r. Kolejna - najprawdopodobniej znacznie mniejsza - wystąpi prawdopodobnie po zimowych feriach, gdy do szkół wrócą uczniowie - zapowiadają eksperci PZ.

Cztery zakażenia wirusowe w krótkim czasie

Szybkie testy antygenowe - combo - w krótkim czasie wykrywają tak naprawdę aż cztery zakażenia wirusowe - zakażenie wirusem grypy A i B, koronawirusem lub wirusem RSV. Specjalista medycyny rodzinnej bardzo szybko może postawić właściwą diagnozę i zastosować właściwe leczenie. To szczególnie ważne, by ograniczyć antybiotykoterapię - zwraca uwagę PZ.

Eksperci PZ są przekonani, że testowanie poprawia skuteczność leczenia chorych. Mają także nadzieję, że finasowanie testów przez NFZ zostanie utrzymane na stałe. Teraz testy można już kupić w hurtowniach w konkurencyjnych cenach. Jeszcze kilka dni temu w ogóle ich nie było, a jeśli się pojawiały, były bardzo drogie.

 

Minister zdrowia mówi o ważnym głosie środowiska

Do ocen PZ odniósł się w środę na Twitterze szef MZ. Stwierdził, że to ważny głos środowiska, które korzysta z wprowadzonej refundacji testów combo.

- Dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej testy combo to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane – podkreślają eksperci Porozumienia Zielonogórskiego. To ważny głos środowiska, które korzysta z testów – ocenia szef MZ Adam Niedzielski.

- Możliwość weryfikacji, z jakim wirusem mamy do czynienia pozwala zastosować odpowiednią terapię - mamy przecież leki na grypę. Zmniejszamy też spożycie antybiotyków - wskazał minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum