Ponad 44 tys. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii. Przeszło 30 tys. w Hiszpanii. Czwarta i piąta fala w natarciu

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP22 lipca 2021 07:50

W Wielkiej Brytanii spadła liczba zakażeń i zgonów. Teraz rekordy pod względem zakażeń na poziomie krajowym bije Hiszpania

Ponad 44 tys. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii. Przeszło 30 tys. w Hiszpanii. Czwarta i piąta fala w natarciu
Ponad 44 tys. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii. Przeszło 30 tys. w Hiszpanii. / Fot. Shutterstock
  • Spadła liczba zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii
  • Naukowcy ostrzegają, że to wcale nie oznacza, że trzecia fala spowalnia
  • W Hiszpanii liczba zakażeń wzrosła. Rząd mówi nawet o piątej fali pandemii

Wielka Brytania. Trzecia fala nie spowalnia

Ponad 44 tys. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii to aż o 10,6 tys. mniej niż w bilansie podanym w sobotę, który pozostaje najwyższym w czasie obecnej fali epidemii. To także tylko o niecałe 2 tys. więcej niż było przed tygodniem.

Z kolei liczba zgonów z ostatniej doby jest wyraźnie niższa od tej z wtorku, ale jest ona drugim najwyższym bilansem od końca marca. Nadal są to jednak znacznie niższe poziomy niż te ze stycznia, gdy niemal codziennie umierało z powodu Covid-19 ponad tysiąc osób.

Jednak nie można z tego wyciągać wniosków, że trzecia fala spowalnia, zwłaszcza że w poniedziałek w Anglii zniesiono niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe, czego nieuchronną konsekwencją będzie wzrost zakażeń, a także - zapewne w mniejszym stopniu - zgonów. Rząd i naukowcy przewidują, że szczyt trzeciej fali nastąpi pomiędzy końcem sierpnia a połową września.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono już 5,56 mln infekcji, z powodu których zmarło 128 896 osób. Zarówno pod względem zakażeń, jak i zgonów zajmuje ona siódme miejsce na świecie.

Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 46,4 mln osób, a obie - 36,4 mln. Stanowi to odpowiednio 88,1 proc. oraz 69,1 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

Piąta fala widoczna we wszystkich regionach Hiszpanii

Resort sprecyzował, że piąta fala Covid-19 jest już widoczna we wszystkich regionach Hiszpanii, a na 100 tys. obywateli przypada ponad 644 przypadków zakażenia.

W sumie do środowego wieczora ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło 4,21 mln zachorowań na Covid-19. Wskazało też na szybko rosnąca liczbę hospitalizowanych.

W środę w hiszpańskich szpitalach leczyło się z powodu infekcji koronawirusem ponad 7,2 tys. osób, czyli o 400 więcej w porównaniu z wtorkiem. Najwięcej nowych pacjentów zostało przyjętych na oddziały intensywnej terapii w Katalonii.

Z komunikatu służb medycznych Hiszpanii wynika, że pomiędzy wtorkiem a środą zmarło po infekcji koronawirusem 18 osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 przekracza 81,1 tys.

Tymczasem jak wynika z szacunków międzynarodowego zespołu naukowców opublikowanych w piśmie "Lancet" w Hiszpanii wskutek zgonów spowodowanych koronawirusem osieroconych zostało od marca 2020 roku ponad 2,3 tys. dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum