Polio wraca? Eksperci: bardzo poważne zagrożenie w skali światowej

Autor: PAP • Źródło: PAP10 sierpnia 2022 19:00

W Nowym Jorku są setki, jeśli nie tysiące przypadków zakażań wirusem polio – ostrzegają amerykańscy lekarze. Dodają, że nie chodzi tylko o Nowy Jork i Stany Zjednoczone. Badania ścieków wykazały, że ten sam wirus występuje też w Londynie i Jerozolimie. W Londynie będą szczepic dzieci.

Polio wraca? Eksperci: bardzo poważne zagrożenie w skali światowej
Przed polio chroni szczepionka opracowana przez Polaka Henryka Koprowskiego. Fot. Shutterstock
  • W lipcu 2022 r. wykryto w hrabstwie Rockland w pobliżu Nowego Jorku pierwszy w USA i to bardzo poważny przypadek polio od prawie 10 lat
  • Wykryto go u mężczyzny, u którego doszło do paraliżu, co przy tej infekcji się zdarza, ale jedynie w 1 proc. przypadków tej infekcji
  • Zakażeń wywołanych przez wirusa polio najprawdopodobniej jest znacznie więcej
  • Wszystkie dzieci w wieku od roku do dziewięciu lat mieszkające w Londynie otrzymają szczepionkę przeciw polio

Polio wraca? Wykryty w Londynie i Jerozolimie

Podejrzewa się, że zakażenia nie zostały wykryte, bo miały znacznie łagodniejszy przebieg.

- To nie mogło być tylko jedno zakażenie wirusem polio. Bo większość tych infekcji przebiega bezobjawowo lub wywołuje jedynie łagodne dolegliwości - twierdzi w wypowiedzi dla BBC News dr Patricia Schnabel Ruppert, komisarz ds. zdrowia w hrabstwie Rockland.

Jej zdaniem należy liczyć się z tym, że doszło już do setek, a nawet tysięcy zakażeń wirusem polio, skoro zdarzyło się tak poważne powikłanie tej choroby, jakim jest paraliż. Nie wiadomo jednak, w jakim stanie obecnie jest dotknięty nim pacjent, nie ujawniono jego nazwiska.

Specjalistka jest przekonana, że zagrożenie wirusem polio dotyczy nie tylko regionu Nowego Jorku. Badania genetyczne wirusa wykrytego u chorego na polio mężczyzny wykazały, że jest od spokrewniony z materiałem genetycznym wirusa polio wykrytego w ściekach w Londynie oraz w Jerozolimie. Jak donosi dzisiejsza Rzeczpospolita, wszystkie dzieci w wieku od roku do dziewięciu lat mieszkające w Londynie otrzymają szczepionkę przeciw polio. Decyzja służby zdrowia zapadła po wykryciu wirusa polio w londyńskich ściekach.

- To bardzo poważne zagrożenie w skali światowej - alarmuje dr Patricia Schnabel Ruppert. Dodaje, że władze w poszczególnych krajach powinny się upewnić, czy odpowiednie duże jest zaszczepienie populacyjne przeciwko polio.

Mężczyzna z hrabstwa Rockland nie był zaszczepiony przeciwko polio i się zaraził od osoby zaszczepionej preparatem zawierającym osłabionego, ale żywego wirusa. To bardzo rzadkie przypadki, zdarzające się w wyjątkowych sytuacjach.

W USA, podobnie jak w innych krajach, w tym również w Polsce, do szczepień przeciwko polio wykorzystuje się szczepionki zawierające unieszkodliwionego wirusa, niezdolnego do zakażenia. W niektórych krajach wciąż jednak używane są szczepionki podawane doustnie z osłabionym, lecz wciąż żywym wirusem polio. W szczególnych sytuacjach może on zmutować i wywołać zakażenie, zwykle u osoby niezaszczepionej.

Polio wciąż występuje endemicznie w Afganistanie i Pakistanie, ale ostatnio pojedyncze przypadki wykrywane są w innych krajach. Wkrótce mają być opublikowane dane uzyskane z badania ścieków pokazujące, które dzielnice Londynu są dotknięte wywołującym go wirusem. 

Przypomnijmy:  w 1994 roku WHO uznała Amerykę za wolną od tej choroby, a w 2001 roku Europę (wcześniej były plany eradykacji do tegoż roku, później data została przesunięta do roku 2005). Obecnie w związku z tymi planami należy informować służby sanitarne danego kraju i WHO o każdym przypadku. Na początku 2014 roku choroba występowała endemicznie w Nigerii, Afganistanie i Pakistanie, a pojedyncze przypadki stwierdzano w Etiopii, Kamerunie, Kenii, Somalii i Syrii. W 2015 roku ogłoszono wyeliminowanie dzikiego szczepu polio typu II na całym świecie, jako że ostatni przypadek zakażenia stwierdzono w 1999 roku. W 2012 r. zanotowano natomiast ostatni przypadek zakażenia wirusem polio typu III.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum