Polio na Ukrainie. To pierwszy taki przypadek od 2015 roku
Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało o potwierdzonym przypadku paraliżu u półtorarocznego dziecka zakażonego wirusem polio. Ostatni taki przypadek wystąpił w 2015 roku.

- Potwierdzono paraliż wywołany wirusem polio u półtorarocznego dziecka w obwodzie rówieńskim (Ukraina)
- Okazuje się, że rodzice dziecka świadomie zrezygnowali z jego szczepienia, a powodem miały być względy religijne
- Pierwsze objawy zaobserwowano u dziecka 1 września, natomiast 3 września pacjent był hospitalizowany z powodu paraliżu kończyn dolnych
- Poziom zaszczepienia przeciwko polio u dzieci na Ukrainie wyniósł zaledwie 53 procent
Pierwszy przypadek polio u dziecka na Ukrainie
Jak podkreślił resort ochrony zdrowia, rodzice dziecka świadomie zrezygnowali z jego zaszczepienia, powołując się na względy religijne. Pierwsze objawy zaobserwowano u dziecka 1 września, a już 3 września mały pacjent został hospitalizowany z objawami paraliżu kończyn dolnych.
W regionie działa grupa epidemiologiczna poszukująca osób, które mogły mieć kontakt z dzieckiem.
Ministerstwo ochrony zdrowia podkreśla, że poziom zaszczepienia przeciwko polio wśród dzieci do 1. roku życia na Ukrainie jest w bieżącym roku niewystarczający: przez pierwszych osiem miesięcy wyniósł 53 proc. W takim tempie nie uda się do końca roku osiągnąć wymaganych do odporności zbiorowej 95 proc. - zaznaczono.
Przy tym, jak zapewniono, w kraju jest wystarczająca liczba szczepionek zakupionych za państwowe środki.
Czytaj: Przyznano Nagrodę Nobla w medycynie. Laureatami - odkrywcy receptorów temperatury i dotyku
Problem ze szczepieniem dzieci
Portal BBC Ukraina przypomina, że poprzednio o wykryciu polio na Ukrainie informowano w 2015 roku. Wtedy chorobę potwierdzono u dwojga dzieci w obwodzie zakarpackim.
Choroba Heinego-Medina przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach choroba ta może być śmiertelna.
Czytaj: Szczepienia obowiązkowe: coraz więcej rodziców dzieci odmawia
Dr Sutkowski: w listopadzie rekomendacja do szczepienia dzieci powyżej 5 lat

ZOBACZ KOMENTARZE (0)