Podkapackie: zaszczepią nastolatki przeciw HPV

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2013 08:59

Blisko 500 dziewczynek z gminy Leżajsk zostanie w ciągu najbliższych 4 lat zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepionki będą podawane 13-latkom.

Podkapackie: zaszczepią nastolatki przeciw HPV

Szczepienia są konsekwencją programów profilaktycznych, które od kilku lat prowadzone są w gminie. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że wielkim zainteresowaniem cieszyło się zapobieganie rakowi szyjki macicy. Aż 98 proc. ankietowanych wypowiedziało się za zaszczepieniem własnych córek.

Dlatego w budżecie gminy zarezerwowano pieniądze na przeprowadzenie szczepień. Na czteroletnią kampanię gmina chce przeznaczyć ok. 170 tys. zł. Do zaszczepienia będzie niespełna 500 dziewczynek. jako pierwsze będą szczepione dziewczynki urodzone w 2000 roku. Jest ich 121. A później będą kolejne roczniki: 2001, 2002 i 2003.

Gmina już ogłosiła konkurs na przeprowadzenie szczepień w tym roku. Kolejne edycje akcji będą rozpoczynać się w styczniu każdego roku. Równolegle ze szczepieniami będzie prowadzić akcję edukacyjną. W ten sposób, poprzez dzieci, chce dotrzć do ich mam i zachęcimy do badań profilaktycznych, do robienia cytologii i mammografii.

Więcej: rzeszow.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum