Podejrzenie COVID-19 - może warto zmierzyć temperaturę? Ponad połowa Polaków tego nie zrobi

Autor: PAP • Źródło: PAP21 grudnia 2021 06:30

57 proc. Polaków deklaruje, że nie zmierzy temperatury ciała przy podejrzeniu COVID-19.

Podejrzenie COVID-19 - może warto zmierzyć temperaturę? Ponad połowa Polaków tego nie zrobi
Czy Polacy lekceważą potrzebę kontroli choroby? Autorzy badania nie są w stanie jednoznacznie na to odpowiedzieć. Fot. Adobestock
  • Niemal 70 proc. badanych ma w domu termometr do mierzenia temperatury ciała
  • Jednak przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem 57 proc. nie zamierza go użyć
  • Tak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH na zlecenie firmy Warmie

Blisko 70 proc. Polaków posiada termometr do mierzenia temperatury ciała

69 proc. badanych zadeklarowało, że posiada w domu termometr do mierzenia temperatury ciała, 18 proc. nie wie lub nie pamięta, 13 proc. nie dysponuje takim urządzeniem.

Osoby, które wskazały posiadanie termometru w domu w większości pochodzą z miast powyżej 500 tys. mieszkańców z województwa mazowieckiego i wielkopolskiego. Natomiast ci, którzy nie posiadają termometru, głównie zamieszkują miejscowości od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców i najczęściej pochodzą z województwa podkarpackiego i podlaskiego.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach ogólnopolskiego raportu "COVID-19. Co Polacy wiedzą o mierzeniu temperatury ciała" przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH na zlecenie firmy Warmie.

Kto nie mierzy temperatury?

Przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem 57 proc. Polaków nie zamierza mierzyć sobie temperatury ciała, 42 proc. jest przeciwnego zdania, a 2 proc. nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Do zwolenników pomiaru temperatury w takiej sytuacji głównie należą osoby z miast powyżej 500 tys. mieszkańców, posiadające wykształcenie średnie oraz wyższe i zarabiające pomiędzy 5 tys. zł. a 6,9 tys. zł netto. Najwięcej takich osób zanotowano w województwach mazowieckim, wielkopolskim i pomorskim.

Badani, którzy nie zamierzają mierzyć temperatury ciała, to osoby ze wsi i małych miasteczek do 19 tys. mieszkańców, posiadające w większości wykształcenie zawodowe i zarabiające do 2,9 tys. zł netto. Z analizy danych wynika, że najczęściej ta grupa badanych pochodzi z województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego.

Potrzeba kontroli

- Widać, że Polacy są mocno podzieleni w tej kwestii. Wysoki odsetek osób niechętnie nastawionych do mierzenia temperatury może świadczyć o tym, że są one niedoinformowane albo lekceważą potrzebę kontroli. To jest brak ostrożności wynikający ze zmęczenia chaosem informacyjnym - powiedział Piotr Piątek, współautor badania, ekspert Warmie, cytowany w komentarzu do raportu.

- Nie można pominąć faktu, że nawet w szeroko pojętej przestrzeni publicznej coraz rzadziej mierzy się temperaturę, a przecież to też działało w sposób edukacyjny na społeczeństwo. To było mocno widoczne na początku pandemii i powszechnie podnosiło dyscyplinę - dodał.

Wciąż spora część osób używa termometrów rtęciowych

Wśród badanych, którzy deklarują posiadanie termometru w domu 70 proc. stanowią kobiety. Natomiast w grupie ponad 18 proc. niepewnych tego faktu jest zupełnie odwrotnie i większość stanowią mężczyźni.

52 proc. osób korzystających z tradycyjnych rtęciowych termometrów używa ich ze względu na dużo niższą cenę w stosunku do elektronicznych. 34 proc. badanych uważa, że rtęciowy termometr podaje dokładniejszy wynik.

- Cieczowe termometry już dawno powinny wyjść z obrotu. Ale Polacy są do nich przyzwyczajeni. Używanie ich wydaje się prostsze, bo przecież elektroniczny sprzęt może za każdym razem pokazywać nieco inny wynik. Jednak pomijany jest fakt, że termometr elektroniczny daje natychmiastową informację, a to jest dużym ułatwieniem dla chorego. Istotną różnicą jest też pomiar ciągły, który może być skorelowany z innymi parametrami życiowymi, jak pulsem czy nasyceniem tlenem. To pokazuje szerszy obraz stanu zdrowia - podsumował Piątek.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-15 grudnia 2021 roku metodą CAWI przez UCE RESEARCH dla spółki WARMIE na reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.

Czytaj też: Minister zdrowia zapowiada piątą falę pandemii. Wywoła ją omikron. "Trzeba zrobić mu miejsce"

MZ o uznaniu szczepień przeciw COVID-19 wykonanych poza Polską i paszporcie covidowym po dawce przypominającej. KOMUNIKAT

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax uzyskała warunkową rekomendację EMA

Coraz więcej Polaków chce zaszczepić się przeciwko COVID-19. Znamy wyniki najnowszych badań

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum