Ostrów Wlkp.: jest zagrożenie epidemią żółtaczki pokarmowej, jest śledztwo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2017 12:15

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła w czwartek (20 kwietnia) śledztwo ws. zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu A na terenie powiatu ostrowskiego. Na tzw. żółtaczkę pokarmową zachorowało tam 18 osób.

Ostrów Wlkp.: jest zagrożenie epidemią żółtaczki pokarmowej, jest śledztwo
W Kaliszu, Koninie i Poznaniu przebywa obecnie 18 nosicieli wirusa HAV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A. Fot. Shutterstock

Zdaniem dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim można mówić o zagrożeniu epidemiologicznym.

- Śledztwo dotyczące zagrożenia epidemiologicznego zostało wszczęte z urzędu. Taką decyzję podjął prokurator okręgowy w Ostrowie Wlkp. po doniesieniach medialnych - powiedział PAP Maciej Meler, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Prokurator dodał, że czynności prowadzone są na postawie art. 165 kodeksu karnego, który mówi, że "kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Jak powiedział rzecznik, na razie śledztwo prowadzone jest w sprawie.

- Będą sprawdzane wszystkie dokumenty w tej sprawie, w posiadaniu których jest ostrowski sanepid - wyjaśnił.

Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim poinformował PAP, że na terenie powiatu ostrowskiego odnotowano w środę (19 kwietnia) 18. przypadek chorego na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. "żółtaczki pokarmowej".

Chora to bezrobotna kobieta, którą przewieziono do oddziału zakaźnego przy ul. Toruńskiej w Kaliszu. Zdaniem Bilińskiego wszyscy chorzy powiązani są z jednym z punktów w Ostrowie, zajmującym się produkcją garmażerii oraz barem z kebabem.

- Mamy do czynienia z sytuacją epidemiologicznie niebezpieczną; w analogicznych okresach poprzednich lat były zerowe wyniki zachorowań. Obecnie 18 nosicieli wirusa HAV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A przebywa w trzech szpitalach w Kaliszu, Koninie i Poznaniu, a kilkaset osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym - powiedział Biliński. Najmłodszy chory ma 16, a najstarszy 60 lat.

WZW typu A przebiega w sposób ostry - uszkadza wątrobę.

- Pierwsze objawy mają charakter pseudogrypowych, czyli ogólne rozbicie, dreszcze, stan podgorączkowy. Dopiero potem pojawia się żółtaczka - wyjaśnił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum