Opolskie: kolejne zachorowania na odrę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2019 13:43

W Opolu i regionie odnotowano już 27 przypadków zachorowania na odrę, w tym sześciu osób z personelu medycznego. Sanepid jednak uspokaja, radzi zachować ostrożność i, w przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych, pozostanie w domu.

Opolskie: kolejne zachorowania na odrę
Fot. archiwum

Na początku miesiąca opolski szpital przyjął kilku obywateli Ukrainy, u których podejrzewano odrę. Aktualnie zakażonych jest sześć osób, pracowników medycznych, u których podejrzewa się zachorowanie na odrę. Łącznie na Opolszczyźnie takich przypadków jest już 27.

Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu apeluje o pozostawanie w domu osób, u których wystąpiły dolegliwości podobne do objawów grypowych i czują się źle. Jeżeli pojawi się dodatkowo światłowstręt, to może to wskazywać na podejrzenie odry. Należy również unikać dużych skupisk ludzkich, bo odra przenosi się drogą kropelkową i powietrzno-kropelkową.

Sanepid przypomina, że sama odra nie jest groźna: wywołuje wysoką gorączkę, katar, łzawienie, światłowstręt, obrzęk powiek. Potem pojawia się charakterystyczna wysypka. Groźne są jednak powikłania po odrze.

Wirus osłabia układ odpornościowy. Odra może wywołać zapalenie ucha środkowego, płuc a nawet mózgu. W skrajnych przypadkach dochodzi do ciężkiego uszkodzenia mózgu (podostre zapalenie istoty białej w mózgu), które objawia się po latach.

Więcej: opole.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum