Omikron szaleje w Europie. Rząd Portugalii mówi o tysiącach przypadków zakażeń w kraju

Autor: PAP • Źródło: PAP17 grudnia 2021 17:57

Liczbę zakażeń omikronem można liczyć już w tysiącach - poinformował resort zdrowia Portugalii. Pod koniec grudnia mogą stanowić już 90 proc. wszystkich przypadków w kraju.

Omikron szaleje w Europie. Rząd Portugalii mówi o tysiącach przypadków zakażeń w kraju
Pod koniec grudnia omikron może odpowiadać za 90 proc wszystkich zakażeń. Fot. Adobestock
  • Ministerstwo zdrowia Portugalii oceniło w piątek, że liczbę zakażeń wariantem Omikron koronawirusa w kraju należy już liczyć w tysiącach przypadków
  • Większość zainfekowanych nie miała wcześniej kontaktu z osobami podróżującymi do RPA, gdzie wykryto nowy szczep SARS-CoV-2
  • W kraju przewiduje się, że zakażenia omikronem sięgną 90 proc. wszystkich

Jak poinformowała podczas konferencji w Lizbonie minister zdrowia Marta Temido, Omikron odpowiada już za 20 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem notowanych w ostatnich dniach. Przypomniała, że od połowy grudnia w kraju wykrywa się od 4,6 tys. do blisko 6 tys. zakażeń dziennie.

Za tydzień 50 proc., końcem grudnia nawet 90 proc. wszystkich zakażeń

- Spodziewamy się, że za tydzień Omikron będzie odpowiadał już za 50 proc. dobowych bilansów infekcji - podkreśliła szefowa resortu zdrowia. Jak dodała, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 4,6 tys. osób, a 24 zakażonych zmarło.

Joao Gomes z Krajowego Instytutu Zdrowia spodziewa się, że w ostatnich dniach grudnia infekcje Omikronem będą stanowiły już 90 proc. wszystkich wykrywanych zakażeń. - To nieunikniony scenariusz - przekonuje.

Apel o ograniczenie liczby spotkań w czasie świąt

W piątek premier Antonio Costa zapewnił, że mimo szybkiego rozprzestrzeniania się Omikronu rząd nie zamierza zaostrzać przepisów przeciwepidemicznych. Ponowił apel, aby w okresie świątecznym ograniczyć liczbę spotkań, a także poddawać się częściej testom na Covid-19.

Zobacz też: W szpitalu covidowym zamarza instalacja tlenowa. Straż pożarna interweniowała blisko 100 razy

Szpital zamknął internę i geriatrię. Powodem jest koronawirus

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum