Omikron. Są zalecenia Polskiej Akademii Nauk w sprawie nowego wariantu

Autor: oprac. MP • Źródło: PAN/Rynek Zdrowia29 listopada 2021 11:00

Nowy wariant koronawirusa wykryty w Afryce - B.1.1.529 Omikron - błyskawicznie rozprzestrzenił się do Europy. Część z krajów wprowadza nowe obostrzenia, zawiesza loty. Stanowisko w sprawie nowej mutacji wydał zespół doradczy ds. COVID-19 przy PAN.

Omikron. Są zalecenia Polskiej Akademii Nauk w sprawie nowego wariantu
Nowy wariant koronawirusa wykryty w Afryce - B.1.1.529 Omicron - trafił do Europy. Czy jest groźny? Fot. AdobeStock
  • W ostatnich dniach głośno zrobiło się o nowym wariancie koronawirusa - B.1.1.529 Omikron - odnotowanym po raz pierwszy 11 listopada w Bostwanie
  • Wariant ten błyskawicznie rozprzestrzenił się do Europy. Potwierdzony został już m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, Holandii czy w Czechach
  • Eksperci nie są zgodni, na ile groźna jest to mutacja. Część z krajów zdecydowała się zawiesić loty i zaostrzyć restrykcje covidowe. Kolejne rozważają wprowadzać nowe obostrzenia, w tym Polska
  • Zespół doradczy ds. COVID-19 powołany w Polskiej Akademii Nauk wydał stanowisko w sprawie nowego wariantu koronawirusa

Sprawdź: Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę

 L4 od 2022. Krótsze zwolnienie lekarskie i niższy zasiłek chorobowy. Duże zmiany

Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

Omikron. Nowy wariant koronawirusa. Stanowisko Polskiej Akademii Nauk

Jak przypomina zespół doradczy ds. COVID-19 przy PAN, pierwszy przypadek wystąpienia nowego wariantu zanotowano w 5 próbkach z Botswany pobranych 11 listopada, których pełna sekwencja została udostępniona w ostatnich dniach. Analiza sekwencji wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój.

W tej chwili nie ma jeszcze dokładnych danych, na ile te zmiany wpłyną na charakterystykę tego wariantu, jego zdolność do przenoszenia, unikania przed odpowiedzią immunologiczną czy zdolność wywoływania ciężkiej choroby. 

- Chociaż poznaliśmy sekwencję genomu wirusa, nie dysponujemy jeszcze wyizolowanym pełnym wirusem, co pozwoliłoby nam zdobyć pierwsze dane dotyczące jego dokładnych właściwości - czytamy w stanowisku Zespołu.

Czytaj: Rząd zaostrzy zasady wjazdowe. MZ: będziemy kwarantannować

Specjaliści piszą do prezydenta i premiera. Apelują o ograniczenia dla niezaszczepionych

Nowy wariant koronawirusa. Omikron ma lepszą transmisyjność niż Delta?

Według ekspertów niepokojące w przypadku wariantu B.1.1.529 Omicron, jest to, że w ciągu kilku dni stał się on dominującym wariantem w Republice Południowej Afryki, zastępując wcześniejszy wariant Delta.

- Może to świadczyć o lepszej transmisyjności, jednak obecnie w regionie obserwuje się niewielką liczbę przypadków, więc nawet pojedyncze ognisko wywołane przez dany wariant może znacząco zaburzyć proporcję poszczególnych wariantów w populacji - wskazuje Zespół.

- W przeszłości obserwowano już pojawienie się takich wariantów, które mimo początkowych obaw nie spowodowały jednak fal pandemii ani realnego zagrożenia w skali świata (np. warianty gamma czy lambda) - dodają eksperci.

Czytaj: Szpital od 1 grudnia będzie przyjmował z COVID-19 na internie, chirurgii i intensywnej terapii

Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę

Na dokładniejszą ocenę ryzyka zakażenia wariantem Omikron trzeba jeszcze poczekać

Zdaniem naukowców najbliższe dni dadzą pełniejszy obraz na temat Omicrona, dostarczą informacji o obrazie klinicznym zakażenia i ilości wirusa w drogach oddechowych chorych.

Poznamy też informacje na temat rozprzestrzeniania się, zdolność do zakażania, szybkość, z którą się namnaża, czy zdolność do produkcji wirusów potomnych. 

- Porównanie danych klinicznych z danymi laboratoryjnymi pozwoli na dokładniejszą ocenę ryzyka, ale już teraz należy przygotować się na zagrożenie, co w razie konieczności pozwoli na szybkie podjęcie zdecydowanych działań - czytamy w stanowisku.

Czytaj: Rezydent idzie na wojnę z fałszerzami paszportów covidowych. Ruszył z akcją #StopAgentomPandemii

Certyfikaty covidowe bez szczepienia? Rzecznik MZ: w takiej sytuacji blokujemy konto

Omikron. "Swobodne szerzenie zwiększa ryzyko powstania groźnego wariantu"

Eksperci wskazują, że od początku pandemii były obawy, co do powstania wariantu SARS-CoV-2 o dużej łatwości przenoszenia się pomiędzy ludźmi i omijającego odporność pochorobową czy poszczepienną.

Jednocześnie dodają, że w przeszłości naukowcy kilkakrotnie sygnalizowali takie zagrożenie i niewykluczone, że obecne obawy o groźnym wariancie są przedwczesne.

- Jednak pewne jest, że pozwalając wirusowi swobodnie się szerzyć, zwiększamy ryzyko powstania takiego wariantu - ostrzega zespół.

- Każda z niezaszczepionych jeszcze osób powinna poważnie rozważyć zaszczepienie się, a osoby już zaszczepione – jeżeli tylko jest to możliwe – przyjęcie 3 dawki szczepionki - radzą eksperci.

Czytaj: Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

Omikron dociera do kolejnych państw w Europie. Eksperci nie są zgodni, rządy zamykają granice 

Podejrzenie zakażenia Omikronem w Austrii. Lotnisko w Wiedniu prowadzi szczegółowe kontrole

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum