×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ogromny wzrost nadmiarowych zgonów. Polska w czołówce

Autor: oprac. JKB • Źródło: 300gospodarka.pl, Rynek Zdrowia21 lutego 2022 09:18

Koronawirus w Polsce. Zgodnie z wynikami podanymi przez Eurostat Polska zajęła najwyższą pozycję, jeśli chodzi o wskaźnik liczby nadmiarowych zgonów wśród państw Unii Europejskiej w grudniu 2021 roku.

Ogromny wzrost nadmiarowych zgonów. Polska w czołówce
Koronawirus w Polsce. Szpitalny Oddział Ratunkowy dla chorych na Covid-19 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Nadmiarowe zgony w Polsce. Wskaźnik wyższej liczby zgonów niż w analogicznym okresie z lat poprzednich to nic innego jak nadmiarowa śmiertelność
 •  Zgodnie z wynikami Eurostatu w listopadzie i w grudniu 2021 roku ów wskaźnik osiągnął swój szczyt – w listopadzie w całej Unii Europejskiej nadmiarowa śmiertelność utrzymała się na poziomie 26 proc. – wskazuje portal 300gospodarka.pl
 • Nie każdy kraj należący do UE odczuł nadmiarowe zgony tak samo, bowiem Polska w grudniu 2021 roku osiągnęła wskaźnik śmiertelności na poziomie 69 proc.

Nadmiarowe zgony w Polsce. Nowe dane

Jak podaje portal 300gospodarka.pl za wynikami Eurostatu, nadmiarowa śmiertelność w porównaniu z analogicznym okresem z lat poprzednich w listopadzie i w grudniu 2021 roku osiągnęła swój największy szczyt. W całej Unii Europejskiej w listopadzie nadmiarowa śmiertelność utrzymała się na poziomie 26 proc., a w grudniu 23 proc.

Nie wszystkie państwa zrzeszone w UE odczuły nadmiarowe zgony na tym samym poziomie. Jak wyjaśnia 300gospodarka.pl, wskaźnik wyższej śmiertelności był dość znacznie zróżnicowany. Państwa o najniższym wskaźniku:

 • Szwecja - 4 proc.,
 • Finlandia - 5 proc.,
 • Włochy - 5 proc.

Najwyższe wskaźniki:

 • Polska – 69 proc.,
 • Słowacja – 60 proc.

Niestety tak negatywny wynik Polska utrzymywała przez większość minionego roku. Warto podkreślić, że w listopadzie 2021 roku wskaźnik Polski był aż dwa razy wyższy niż średnia europejska, bowiem wynosił prawie 51 proc.

Poprzednie szczyty nadmiarowych zgonów w UE odnotowano podczas wcześniejszych fal pandemii:

 • w kwietniu 2020 roku – 25 proc.,
 • w listopadzie 2020 roku – 40 proc.,
 • w kwietniu 2021 roku – 21 proc.

Naukowcy PAN proszą o pilne działania

Przypomnijmy, naukowcy PAN zaapelowali do rządzących o wprowadzenie surowszych zasad epidemicznych. W swoim stanowisku napisali, że nadmiarowe zgony są spowodowane niewystarczającymi działaniami podjętymi przez rząd. Ich zdaniem największym obecnie problemem są nie tylko zakażenia Deltą, ale również przypadku Omikronu.

Jak wyjaśnili w stanowisku eksperci, szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii, a mimo to „wyraźny jest deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących”.

Na koniec naukowcy PAN zaapelowali o:

 1. rygorystyczne egzekwowanie zasady MDDW 
 2. wprowadzenie ułatwień dla zaszczepionych oraz ograniczeń dla niezaszczepionych
 3. promowanie powszechnego testowania dla wszystkich zainteresowanych 
 4. pilną intensyfikację kampanii informacyjnej dotyczącej epidemii COVID-19
 5. podjęcie zdecydowanych działań piętnujących poglądy i postawy negujące dobrze udokumentowane fakty naukowe i bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu Polaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze