Odnotowano spadek zakażeń na choroby grypopodobne na Warmii i Mazurach
W okresie 1-7 października na Warmii i Mazurach odnotowano mniej przypadków zakażeń grypopodobnych, w porównaniu z poprzednim tygodniem. Wykryto 2139 przypadków, a 32 osoby trafiły do szpitala.

- W mijającym tygodniu w województwie warmińsko-mazurskim zgłoszono 2139 przypadków chorób grypopodobnych, co oznacza lekki spadek zakażeń z poprzednim tygodniem
- Obecnie z powodu ciężkiej infekcji w szpitalach przebywają 32 osoby (26 z nich jest z powiatu działdowskiego)
- Okazuje się, że najliczniejszą grupę chorych stanowią dzieci do lat 4. Łącznie jest ich 732
- Najczęściej zgłaszanymi objawami są: bóle gardła i uszu, kaszel, katar i wysoka temperatura
Nieznaczny spadek liczby infekcji
W ostatnim tygodniu lekarze rodzinni zgłosili służbom sanitarnym w woj. warmińsko-mazurskim 2139 osób chorujących na choroby grypopodobne. Jest to nieznaczny spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, gdy było 2224 takich pacjentów.
Z powodu ostrego przebiegu infekcji w szpitalach przebywają 32 osoby, wśród nich 26 mieszka w powiecie działdowskim. Najwięcej hospitalizowanych - 18 pacjentów - to małe dzieci w wieku do 4 lat. W szpitalach są też mali pacjenci z Iławy (jedno dziecko do 4 lat), Węgorzewie (troje dzieci w wieku do 4 lat i jedno dziecko powyżej 4 lat).
Czytaj: Jesienne infekcje narastają. 1,6 tys. przypadków chorób grypopodobnych na Warmii i Mazurach
Najwięcej infekcji wśród małych dzieci
Małe dzieci - do 4 lat - stanowią w regionie najliczniejszą grupę chorych - jest ich 732. Dzieci od 5 do 14 lat choruje w sumie 542, w przedziale wiekowym 15-64 lata zanotowano 709 pacjentów, a wśród seniorów powyżej 65. roku życia chorują 152 osoby. Jeden senior jest leczony w szpitalu w Węgorzewie.
Pacjenci cierpiący z powodu chorób grypopodobnych uskarżają się na wysoką temperaturę, kaszel, katar, bóle gardła i uszu.
Epidemiolodzy apelują, aby rodzice nie posyłali chorych dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół. Ważne w zapobieganiu rozsiewania infekcji jest noszenie maseczek.
Czytaj: Eksperci apelują: szczepienia na grypę i COVID-19 podczas jednej wizyty
Szczepionki przeciw grypie w Polsce
Na rynek otwarty od września do grudnia trafi ponad 2 mln dawek, z których 1,2 mln to dawki, których obrót rozpocznie się jeszcze we wrześniu.
- Kolejne dostawy rozplanowane są do połowy grudnia. Szczyt zachorowań na grypę przypada na styczeń-marzec, a nabycie odporności po podaniu szczepionki następuje w okresie 2-3 tygodni od podania produktu i utrzymuje się 6-12 miesięcy. Zatem szczepienia w okresie planowanych dostaw są jak najbardziej wskazane - zaznaczył wiceminister Maciej Miłkowski.
Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym metody zapobiegania grypie sezonowej, na polecenie resortu zdrowia ma zostać ponadto utworzona rezerwa strategiczna szczepionek przeciw grypie.
Czytaj: 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski. Bez opłat zaszczepią się m.in. nauczyciele
Szczepienia przeciwko grypie. Dla kogo bezpłatne? LISTA uprawnionych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)