Oddziały zakaźne przepełnione. Województwo odnotowuje najwyższe liczby chorych na COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia23 września 2022 13:30

Według lokalnych doniesień medialnych oddziały zakaźne na Lubelszczyźnie nie mają już miejsc dla pacjentów z COVID-19. Brakuje również kadry lekarskiej. Dziś, 23 września, w woj. lubelskim znów najwięcej zarażonych w Polsce, region pod tym względem prześciga Mazowsze. To 352 osoby.

Oddziały zakaźne przepełnione. Województwo odnotowuje najwyższe liczby chorych na COVID-19
Na Lubelszczyźnie zajęte są łóżka na oddziałach zakaźnych. Fot. AdobeStock
  • Województwo lubelskie zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w kraju pod kątem liczby zakażeń COVID-19
  • Według danych podanych przez Dziennik Wschodni, w całym regionie jest zajętych 189 na 248 łóżek na oddziałach zakaźnych
  • Na niektórych oddziałach liczba łóżek zmniejszyła się ze względu na brak wystarczającej liczby lekarzy specjalistów

Trudna sytuacja w regionie lubelskim

Województwo lubelskie zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w kraju pod kątem liczby zakażeń koronawirusem. Jak wyjaśnia Dziennik Wschodni, w Lublinie po ogłoszeniu końca pandemii są trzy oddziały zakaźne, ale nie ma już wolnych miejsc.

Przykładowo na oddziale Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi jest 20 łóżek, z czego 8 przeznaczono dla pacjentów z koronawirusem. Pełne obłożenie odnotował Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Biernackiego – łącznie dysponuje 30 łóżkami (nie tylko dla pacjentów z COVID-19), a ze względu na brak lekarzy pomagają medycy z innych oddziałów, przypomina "DW".

Równie trudna sytuacja jest w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK 1 przy Staszica. W ostatnim czasie zmniejszono liczbę łóżek z 36 do 23 ze względu na odejście aż 6 lekarzy. Kolejnym powodem zmniejszenia miejsc – o czym wspomina "DW" – była zmiana profilu zgłaszających się pacjentów.

Obawa przed wydzielaniem łóżek

"DW" otrzymał informacje od wojewody lubelskiego, który poinformował, że na 248 łóżek na oddziałach zakaźnych zajętych jest 189. Rzeczywista liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 może być wyższa, ponieważ w statystykach nieuwzględnieni pozostają pacjenci z potwierdzeniem zakażenia, ale leczeni są na inne choroby na pozostałych oddziałach.

- Niektóre szpitale chciałyby leczyć na inną chorobę, ale żeby pacjent leżał na oddziale zakaźnym. To ułatwia organizację, bo nie trzeba wydzielać przestrzeni izolacyjnej. Dlatego zwróciłem się z prośbą do dyrektorów, żeby usprawnić kwestię izolacji osób z innymi schorzeniami. To zapewniłoby nam brak konieczności zwiększania liczby łóżek zakaźnych – powiedział "DW" Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Jednak ten pomysł wiązałby się bezpośrednio z ograniczeniem miejsc na innych oddziałach. Urzędnicy mają nadzieję, że nie będzie potrzeby wydzielania dodatkowych łóżek dla pacjentów z koronawirusem, podsumował "DW".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum