×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 1 marca rozszerzony program profilaktyki zakażeń wirusem RS

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP22 lutego 2023 07:28

Od 1 marca rozszerzony zostanie program profilaktyki zakażeń wirusem RS dla wcześniaków i dzieci z wrodzonymi wadami serca. Ochroną zostaną objęte wcześniaki urodzone w wieku ciążowym do 35. tygodnia ciąży włącznie oraz z małą masą urodzeniową - mniejszą lub równą do 1500 gramów.

Od 1 marca rozszerzony program profilaktyki zakażeń wirusem RS
Od 1 marca rozszerzony program profilaktyki zakażeń wirusem RS Fot. AdobeStock
  • O rozszerzeniu programu profilaktyki zakażeń wirusem RS dla wcześniaków i dzieci z wrodzonymi wadami serca poinformowała Fundacja Koalicja dla Wcześniaka
  • Jak podkreślono, dzięki temu Polska zyskała jeden z najlepszych programów ochrony przed wirusem RS w Europie
  • - Cieszę się, że teraz dzieci urodzone w wieku ciążowym mniejszym lub równym 35 tygodni oraz małą masą urodzeniową - mniejszą lub równą 1500 gramów będą otrzymywały immunoprofilaktykę - mówi prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji

"Dzięki tej decyzji będziemy mogli chronić dzieci przed zakażeniem wirusem RS"

Fundacja w informacji prasowej przekazał, że bezpłatną ochroną przed wirusem RS (RSV) zostaną objęte wcześniaki urodzone w wieku ciążowym do 35. tygodnia ciąży włącznie oraz z małą masą urodzeniową - mniejszą lub równą do 1500 gramów, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną do 24. miesiąca życia i dzieci z wybranymi wrodzonymi wadami serca, spełniające kryteria wejścia do programu.

Dzięki temu Polska zyskała jeden z najlepszych programów ochrony przed wirusem RS w Europie.

Wirus RS, czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego, atakuje drogi oddechowe wywołując groźne infekcje - zapalenie oskrzelików, zapalenie oskrzeli i płuc. Jest szczególnie groźny dla najmniejszych dzieci do 2. roku życia i dzieci z chorobami współistniejącymi.

Infekcja może prowadzić do niewydolności oddechowej i niedotlenienia, a leczenie często musi być prowadzone na oddziale intensywnej terapii z wykorzystaniem mechanicznej wentylacji. RSV jest plagą ostatnich kilku miesięcy - spowodował hospitalizację tysięcy dzieci w całej Polsce, nie tylko wcześniaków.

- Ogromnie cieszę się z decyzji Ministerstwa Zdrowia i bardzo za nią dziękuję. Do programu lekowego będą kwalifikowane dzieci z hemodynamicznie istotną wada serca, z jawną niewydolnością serca, utrzymującą się pomimo leczenia farmakologicznego lub z umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym, lub dzieci z siniczymi wadami serca, z przezskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującej się poniżej 90 proc. - powiedziała konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej dr Maria Miszczak-Knecht, cytowana w informacji prasowej.

Jak dodała, dla dzieci z wadami serca wirus RS jest realnym zagrożeniem, zwłaszcza dla tych, które czekają na zabieg kardiochirurgiczny, często ratujący życie. Każdy dzień opóźnienia wynikający z infekcji źle wpływa na ogólny stan zdrowia dziecka.

- Na szczęście, dzięki tej decyzji będziemy mogli chronić dzieci przed zakażeniem wirusem RS - podkreśliła.

Ochrona zapewniona dzieciom z dysplazją oskrzelowo-płucną w drugim sezonie zakażeń

Szersze zabezpieczenie przed wirusem RS otrzymały również wcześniaki urodzone w wieku ciążowym do 35. tygodni włącznie, które mają małą masę urodzeniową - równą lub mniejszą 1500 gramów.

Wirus RS jest najgroźniejszy dla najmniejszych dzieci, których układ oddechowy nie jest w pełni dojrzały. Bezpłatną ochronę otrzymywały do tej pory najbardziej niedojrzałe wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. Zdarza się, że dzieci urodzone między 33. a 35. tygodniem ciąży rodzą się z bardzo małą masą urodzeniową, a to jeden z czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażeń wywoływanych wirusem RS.

- Mała masa urodzeniowa ma niekorzystny wpływ na rozwój poszczególnych układów organizmu dziecka, w tym przede wszystkim na układ oddechowy. Im wcześniej zakończona ciąża, tym masa urodzeniowa dziecka jest mniejsza, ale zdarza się, że nawet w 3. trymestrze ciąży rodzą się dzieci z małą masą urodzeniową poniżej 1500 gramów - powiedziała prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

- Cieszę się, że teraz dzieci urodzone w wieku ciążowym mniejszym lub równym 35 tygodni oraz małą masą urodzeniową - mniejszą lub równą 1500 gramów będą otrzymywały immunoprofilaktykę - dodała.

Bezpłatna ochrona będzie również zapewniona dzieciom z dysplazją oskrzelowo-płucną w drugim sezonie zakażeń.

Konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich zwróciła uwagę, że "dysplazja oskrzelowo-płucna to poważna, przewlekła choroba płuc, która charakteryzuje się nieprawidłowym rozwojem pęcherzyków płucnych, a przez to nieprawidłowym wzrastaniem płuc".

- W przypadku dzieci z ciężką postacią tej choroby, wirus RS jest bardzo groźny również w późniejszych latach, a do tej pory były one przed nim zabezpieczane tylko w pierwszym sezonie zakażeń - wyjaśniła.

Jak dodała, celem neonatologów było rozszerzenie immunoprofilaktyki do 24. miesiąca życia dziecka należącego do tej grupy, tak, aby otrzymało ochronę również w drugim sezonie zakażeń.

- Cieszę się, że dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia będzie to możliwe - powiedziała prof. Helwich.

Zaznaczyła, że wdrożenie programu zawsze musi potrwać. - Pełną parą ruszy on w sezonie jesiennym - powiedziała.

Od 1 marca rozszerzony program profilaktyki zakażeń wirusem RS

Eksperci oceniają, że w związku z widoczną tendencją do wcześniejszego występowania wirusa RS i zachorowań bardzo cenna jest decyzja MZ umożliwiająca wcześniejsze rozpoczęcie immunoprofilaktyki. Od nowego sezonu zakażeń będzie można podawać ją już we wrześniu, a nie jak to było do tej pory w październiku.

- Na naszych oczach i przy potężnym zaangażowaniu neonatologów, program profilaktyki zakażeń RSV rozszerzał się od bardzo skromnego, ograniczającego dostęp, do takiego, którym możemy poszczycić się na tle innych krajów europejskich - oceniła Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, rzeczniczka Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla wcześniaków.

Więcej informacji o wirusie RS, profilaktyce zakażeń oraz listę ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV można znaleźć na stronie internetowej Koalicji dla Wcześniaka: https://www.koalicjadlawczesniaka.pl/edukacja/osrodki-realizujace-program-profilaktyki-zakazen-rsv.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze