Nowy wariant koronawirusa może powodować krup u dzieci

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP06 lipca 2022 11:19

Jak wynika z najnowszych doniesień z USA, wariant koronawirusa może u dzieci często powodować krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani.

Nowy wariant koronawirusa może powodować krup u dzieci
Omikron może powodować podgłośnione zapalenie krtani u dzieci. Fot. AdobeStock
  • Według najnowszych obserwacji oraz badań amerykańskich ekspertów wynika, że omikron może powodować krup u dzieci
  • Eksperci twierdzą, że wspomniane zapalenie krtani u dzieci wymagające leczenia szpitalnego pojawiało się znacznie częściej, gdy pojawił się wariant omikron
  • Najczęstszymi objawami choroby są m.in. świszczący i płytki oddech, opuchnięcie i zwężenie gardła utrudniające oddychanie

Omikron odpowiedzialny za krup u dzieci

Krup jest chorobą typową dla wieku dziecięcego. Badania opublikowane w 2005 roku przez "Plos Medicine" wykazały, że główną jej przyczyną jest koronawirus HCoV-NL63. Jednym z ich autorów był prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wcześniejsze badania sugerowały, że ten sam wirus może być związany z zapaleniem oskrzelików (bronchiolitis), również występującym głównie u dzieci.

Najnowsze obserwacje sugerują, że rozprzestrzeniający się ostatnio na świecie wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Omikron też może powodować krup u dzieci. Na łamach "JAMA Network" informują o tym specjaliści z Minneapolis. Badano przypadki tej choroby u dzieci w okresie od 1 stycznia 2021 roku i 26 marca 2022 roku, do jakich doszło w USA.

Dostrzeżona zależność oraz objawy choroby

Amerykańscy badacze twierdzą, że wymagające leczenia szpitalnego podgłośniowe zapalenie krtani częściej zdarzało się w okresie, kiedy pojawił się Omikron, niż wtedy, gdy występował wariant Alfa lub inne odmiany SARS-CoV-2.

Krup mogą wywoływać również inne wirusy, powodujące paragrypę, jak również rhionowirusy, nterowirusy oraz wirusy grypy. Zachorowalność na te chorobę jest jednak niewielka.

Choroba najczęściej atakuje dzieci do piątego roku życia, najczęściej chłopców. Jej objawami są świszczący i płytki oddech, opuchnięcie i zwężenie gardła utrudniające oddychanie, chrypka, katar, gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum