Nowy rok szkolny. Naukowcy z PAN apelują: niezaszczepieni nauczyciele nie powinni uczyć

Autor: oprac. KM • Źródło: PAN24 lipca 2021 10:49

Naukowcy z PAN apelują, aby "szkoły otwierać mądrze". Wskazują, że niezaszczepieni nauczyciele powinni zostać odsunięci od nauczania. Sugerują też bufor bezpieczeństwa wokół niezaszczepionych dzieci

Nowy rok szkolny. Naukowcy z PAN apelują: niezaszczepieni nauczyciele nie powinni uczyć
Naukowcy z PAN zalecają szczepienia nauczycieli i regularne testowanie dzieci. Fot. Shutterstock
  • Odsunięcie niezaszczepionych nauczycieli od bezpośredniej pracy z dziećmi - to zalecenie naukowców z Polskiej Akademii Nauk
  • Zespół PAN ds. COVID-19 sugeruje też, by stworzyć bufor bezpieczeństwa wokół niezaszczepionych dzieci poprzez tzw. szczepienie pierścieniowe
  • Ponadto naukowcy zalecają, by w szkole prowadzić regularne badania pod kątem zakażenia koronawirusem

- Apelujemy: szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy według zasad dystans, dezynfekcja, maseczki. Tylko w ten sposób unikniemy nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 - to stanowisko Zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. 

Szczepienia nauczycieli. PAN: niezaszczepieni nie powinni pracować w szkole

Naukowcy apelują, by "szkoły otwierać mądrze". Zalecają dbanie o odpowiednie zabezpieczenia, noszenie maseczek, wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję.

- Nauczyciel po każdej lekcji i przed powrotem do pokoju nauczycielskiego, podobnie jak chirurg przed każdą operacją, powinien starannie wymyć ręce - piszą specjaliści.

Jednak fragmentem, który najbardziej przykuwa uwagę, jest zalecenie skierowane do personelu szkolnego, by ten "został w jak największym stopniu zaszczepiony".

- Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia - czytamy w stanowisku zespołu.

COVID-19. Szczepienia dzieci. Konieczne "szczepienie pierścieniowe"

Zespół naukowców z Polskiej Akademii Nauk zaleca również propagowanie szczepień wśród uczniów. W przypadku braku możliwości zaszczepienia dziecka specjaliści postulują stworzenie buforu bezpieczeństwa wokół danego dziecka w postaci "szczepienia pierścieniowego": w myśl tej idei powinni zaszczepić się rodzice dziecka i "osoby, z którymi dziecko się spotyka na co dzień", zwłaszcza osoby w średnim wieku i starsze oraz te, które zmagają się z chorobami podstawowymi, w tym z cukrzycą, nowotworami, chorobami krążenia i serca.

Naukowcy zaznaczają, że wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia są osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 - w ich przypadku szczepionka miałaby ratować życie i zdrowie.

Wymieniają tu:

  • dzieci z cukrzycą,
  • przewlekłymi chorobami układu oddechowego,
  • otyłością
  • czy z nadciśnieniem tętniczym.

Podkreślają również znaczenie epidemiologiczne tych dzieci, które mają częsty kontakt z osobami w podeszłym wieku, które często zmagają się z wieloma chorobami na raz.

Naukowcy PAN. Testy na koronawirusa muszą być regularne

Kolejnym zaleceniem naukowców z PAN jest przeprowadzanie regularnych testów pod kątem aktywnego zakażenia koronawirusem.

- Należy umożliwić szybkie i szerokie testowanie na terenie szkół rekomendowanymi testami antygenowymi osób z jakimikolwiek objawami przeziębienia lub grypopodobnymi. Testy te są stosunkowo tanie, a pozwolą wyłapać większość przypadków zakażenia. Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu - piszą naukowcy.

Zalecają również alternatywnie diagnostykę zbiorczą, która miałaby być przeprowadzana raz w tygodniu. Pobrana próbka śliny miałaby dać wynik maksymalnie następnego dnia po pobraniu, a zakażone dzieci - poddane izolacji, a ich rodziny - kwarantannie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum