Nowy prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego o kluczowych wyzwaniach. Zachęca też do diagnostyki HCV

Autor: oprac. KM • Źródło: Szpitale Powiatowe/Rynek Zdrowia13 lipca 2022 11:00

Nowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego dr hab. Jerzy Jaroszewicz chce edukować społeczeństwo i lekarzy, a także poprawić możliwości diagnostyczne i dostępność leków.

Nowy prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego o kluczowych wyzwaniach. Zachęca też do diagnostyki HCV
Testy na HCV może zlecać teraz również lekarz rodzinny. Fot. Shutterstock
  • Polskie Towarzystwo Hepatologiczne wybrało nowego przewodniczącego
  • To dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu
  • Jako nowy przewodniczący stoi przed ogromnymi wyzwaniami: edukacją społeczeństwa i lekarzy, a także poprawą diagnostyki i dostępności leków

Jerzy Jaroszewicz nowym przewodniczącym PTHepat

Jak przypomina Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu,  podczas IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego został wybrany Przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego  Towarzystwa Hepatologicznego.

- PTHepat jest towarzystwem unikalnym, ponieważ zrzesza specjalistów z różnych dziedzin: chorób zakaźnych, gastroenterologii, pediatrii, chirurgii i onkologii – wylicza dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz cytowany w komunikacie. 

Nowy prezes i nowe wyzwania

Z komunikatu opublikowanego na portalu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego dowiadujemy się, że nowo wybranemu prezesowi zależy na edukacji nie tylko społeczeństwa, ale i lekarzy. Chce on ponadto dążyć do poprawy diagnostyki oraz dostępności leków.

Jednak wyzwań jest więcej, w tym - rosnący problem otyłości, cukrzycy i chorób metabolicznych, tak w Polsce, jak i w Europie Centralnej oraz Wschodniej. Zauważono, że na tym obszarze spożycie alkoholu osiąga jedne z najwyższych wyników w całej Unii Europejskiej. Tymczasem alkohol i stłuszczenie wątroby prowadzą do marskości tego organu i w konsekwencji do raka wątrobokomórkowego, co zauważa prof. Jerzy Jaroszewicz.

– Widzimy, że tu problem ma charakter globalny i wymaga wspólnej linii działań nie tylko hepatologów, ale też diabetologów, lekarzy rodzinnych, chirurgów zajmujących się leczeniem otyłości czy endokrynologów. To jest praca, która wymaga zaangażowania bardzo wielu osób i różnych organizacji - dodaje.

Testy na HCV i diagnostyka nowotworów wątroby

Innym z wyzwań dostrzeganych przez profesora jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, ponieważ w Polsce odnotowuje się jedną z najwyższych częstotliwości zachorowań na tę chorobę wywoływaną przez wirus HCV. W walce z wirusem może być pomocna zmiana wprowadzona przez Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej skierowanie na badanie pod kątem HCV mógł wystawić tylko lekarz chorób zakaźnych. Od 1 lipca natomiast leży to również w kompetencjach lekarza rodzinnego. Prof. Jaroszewicz zaleca, by przetestować się pod tym kątem przynajmniej raz w życiu.

- Jest to choroba podstępna, która nie daje objawów i po wielu latach może prowadzić do rozwoju marskości wątroby i raka - przypomina.

Ale kolejnym problemem jest rak wątrobokomórkowy. Jak podkreślono w komunikacie Szpitali Powiatowych, "w Polsce śmiertelność z jego powodu jest praktycznie stuprocentowa", a prawie żaden pacjent z rozpoznanym rakiem wątrobokomórkowym nie przeżywa dłużej niż 12 miesięcy. W ocenie Jaroszewicza stanowi to wyjątkowo zły wynik w porównaniu do innych nowotworów, w przypadku których są ogromne postępy, jeśli chodzi o wczesną diagnostykę. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum