Nowa mutacja Covid-19 niepokoi naukowców, to BA.2.75

Autor: • Źródło: PAP11 lipca 2022 15:50

BA.2.75, szybko rozprzestrzeniający się podwariant Omikronu, niepokoi naukowców na świecie, rozprzestrzeniając się obecnie przede wszystkim w Indiach, ale pierwsze jego przypadki wykryto już m.in. w Niemczech i USA - pisze w poniedziałek amerykański "Time".

Nowa mutacja Covid-19 niepokoi naukowców, to BA.2.75
BA.2.75, szybko rozprzestrzeniający się podwariant Omikronu. Fot. Shutterstock
  • Na razie nie wiadomo, czy BA.2.75 może spowodować poważniejszą chorobą niż inne podwarianty Omikrona, w tym BA.5
  • - Jest wciąż o wiele za wcześnie, aby wyciągać za dużo wniosków - przekazał Matthew Binnicker, wirusolog ze szpitala Mayo Clinic w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota
  • "Wygląda jednak na to, że, szczególnie w Indiach, współczynniki transmisji wykazują wzrost wykładniczy" - dodał Binnicker

Najnowsza mutacja wykryta w Indiach

Najnowsza mutacja została wykryta w kilku stanach w Indiach i wydaje się rozprzestrzeniać tam szybciej niż inne warianty - powiedziała Lipi Thukral, badaczka z New Delhi. Zauważono go także w 10 innych krajach, w tym w Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a trzy przypadki zostały ostatnio zidentyfikowane w USA.

Niepokój ekspertów budzi duża liczba mutacji odróżniających tę nową od poprzednich. Jak wyjaśnił Binnicker, niektóre z tych mutacji znajdują się w obszarach związanych z białkiem kolczastym i mogą pozwolić wirusowi na skuteczniejsze wiązanie się z komórkami. Innym problemem jest to, że ulepszenia genetyczne mogą ułatwić wirusowi omijanie przeciwciał. Jednocześnie eksperci utrzymują, że szczepionki i dawki przypominające są nadal najlepszą obroną przed ciężkim zachorowaniem.

Może minąć kilka tygodni, zanim dowiemy się, czy najnowsza mutacja Omikrona może wpłynąć na losy pandemii - skomentował "Time".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum