Niska śmiertelność dzieci chorych na COVID-19. W Polsce nie ma pełnych danych na ten temat

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 lipca 2022 09:09

Zdaniem wirusolog prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej śmiertelność dzieci chorych na COVID-19 jest bardzo niska według amerykańskiego raportu. Nie ma takich danych w Polsce - nie robi się już masowych testów.

Niska śmiertelność dzieci chorych na COVID-19. W Polsce nie ma pełnych danych na ten temat
Według amerykańskich badań śmiertelność wśród dzieci chorych na COVID-19 jest niska. Fot. AdobeStock
  • Zdaniem prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej trudno odnieść się do rewelacji dotyczących niskiej śmiertelności dzieci chorych na COVID-19
  • Jak wyjaśniła eksperta ma to związek z brakiem przeprowadzania masowych testów na COVID-19
  • - Lekarze widzą, co się dzieje u nich na oddziale, ja mogę się tylko oprzeć na literaturze - wskazała

Śmiertelność wśród dzieci chorych na COVID-19

W rozmowie z PAP kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM dr hab. n. med. Ernest Kuchar mówił: "w tej chwili na oddziale, który prowadzę, jest 30 proc. łóżek zajętych przez dzieci chore na COVID-19 - to głównie noworodki i niemowlaki. Dzieci to oczywiście tylko element populacji, ale jest on świetnym wskaźnikiem tego, co się naprawdę dzieje. Jeszcze miesiąc temu nie było na moim oddziale ani jednego pacjenta z covidem".

Poproszona o odniesienie się do tej informacji prof. Szuster-Ciesielska odpowiedziała, że trudno jej to zrobić, bo w Polsce "nie ma takich danych".

- Lekarze widzą, co się dzieje u nich na oddziale, ja mogę się tylko oprzeć na literaturze - dodała.

Najczęstsze objawy wśród dzieci

- W przypadku omikronu obserwuje się u dzieci częstsze występowanie podgłośniowego zapalenia krtani. (...) i to, czy dziecko powinno być hospitalizowane, czy nie, określa się na podstawie natężenia objawów chorobowych - powiedziała.

- Amerykańska Akademia Pediatrii zbiera cotygodniowe dane i prezentuje raport dotyczący dzieci w USA. Zgodnie z tym raportem, śmiertelność jest bardzo niska - poniżej 0,1 proc. Nie zaobserwowano tam, aby nastąpił gwałtowny wzrost hospitalizacji dzieci w ostatnim okresie - przekazała Szuster-Ciesielska.

Natomiast, jeśli chodzi o sytuację w Polsce, to "nie mamy pełnej wiedzy, dlatego, że nie przeprowadza się już testów na COVID-19" - podsumowała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum