Niemcy. Tamtejszy minister sprawiedliwości nie zamierza tolerować niektórych demonstracji

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 stycznia 2022 06:18

Marco Buschmann, czyli niemiecki minister sprawiedliwości, ma pomysł na demonstracje koronasceptyków. "Jeśli przepisy są systematycznie łamane, a nawet dochodzi do brutalnych ataków, to w razie potrzeby należy rozwiązywać zgromadzenia" - zaznaczył.

Niemcy. Tamtejszy minister sprawiedliwości nie zamierza tolerować niektórych demonstracji
W niemieckich miastach znowu odbyły się manifestacje. Fot. PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN
  • W sobotę, 8 stycznia, miały miejsce kolejny demonstracje na ulicach niemieckich miast przeciwników rządowej walki z pandemią
  • W samym Hamburgu protestowało blisko 13 700 osób, a we Frankfurcie nad Menem 8 tys. osób
  • Minister sprawiedliwości Marco Buschmann stwierdził, że "ekstremiści często biorą udział w takich demonstracjach i próbują wykorzystać krytykę środków podejmowanych w walce z pandemią do własnych celów"

Politycy sprzeciwiają się demonstracjom

- Przemoc wobec policjantów czy dziennikarzy jest czymś, czego jako państwo prawa nie możemy akceptować w żadnych okolicznościach - powiedział polityk liberalnej FDP gazetom Funke Mediengruppe. - Jeśli istnieją wymogi prawne takie jak noszenie maseczek lub zachowanie bezpiecznej odległości, muszą one być oczywiście przestrzegane - podkreślił.

Minister radzi trzymać się z daleka od demonstracji koronasceptyków.

- Niestety ekstremiści (...) często biorą udział w takich demonstracjach i próbują wykorzystać krytykę środków podejmowanych w walce z pandemią do własnych celów" - wskazał. - Lepiej dwa razy zastanowić się, czy naprawdę chcemy maszerować u boku takich grup - dodał Buschmann.

W sobotę tysiące ludzi w kilku miastach Niemiec po raz kolejny wyszły na ulice, protestując przeciwko rządowej polityce walki z pandemią koronawirusa. Największy wiec odbył się w Hamburgu, gdzie według policji protestowało około 13 700 osób. We Frankfurcie nad Menem demonstrowało do 8 tys. osób, a we Fryburgu do 6 tys. osób. W Magdeburgu w wiecu wzięło udział 5 tys. osób. Demonstracje odbywały się również w innych miastach.

Zmiany obostrzeń w Niemczech

Przypomnijmy, 7 stycznia, rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły dalsze działania w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron.

Zgodnie z nowymi zasadami, w gastronomii w całym kraju, z wyjątkiem Saksonii-Anhalt, obowiązywać ma zasada 2G Plus, co oznacza, że osoby zaszczepione i wyleczone muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, aby uzyskać pozwolenie na wejście do lokalu. Osoby, które otrzymały dawkę uzupełniającą nie muszą przedstawiać testów.

Oprócz tego, rządzący zgodzili się na skrócenie kwarantanny i izolacji. Zgodnie z tym osoby kontaktowe będą zwolnione z kwarantanny, gdy:

  1. są zaszczepione dawką przypominającą,
  2. świeżo podwójnie zaszczepione,
  3. zostały zaszczepione i wyzdrowiały
  4. lub niedawno wyzdrowiały.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum