Nawet 180 tys. zgonów przez koronawirusa wśród pracowników ochrony zdrowia. Jest raport WHO

Autor: PAP • Źródło: PAP22 października 2021 14:25

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet do 180 tys. pracowników ochrony zdrowia mogło umrzeć z powodu koronawirusa. - Te śmierci są tragiczną stratą i niezastąpioną wyrwą w konfrontacji świata z pandemią - czytamy w oświadczeniu WHO.

Nawet 180 tys. zgonów przez koronawirusa wśród pracowników ochrony zdrowia. Jest raport WHO
WHO szacuje, że nawet 180 tys. pracowników ochrony zdrowia zmarło z powodu Covid-19 Fot. Shutterstock
  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) raportuje, że od 80 do nawet 180 tys. pracowników ochrony zdrowia z całego świata zmarło z powodu Covid-19.
  • Dane obejmują okres od 1 stycznia 2020 roku do maja 2021
  • WHO zwraca też uwagę na bardzo nierówny dostęp do szczepionek przeciw Covid-19 dla pracujących w ochronie zdrowia

Raport WHO o zgonach wśród pracowników ochrony zdrowia spowodowanych Covid-19

- Te śmierci są tragiczną stratą i niezastąpioną wyrwą w konfrontacji świata z pandemią - czytamy w oświadczeniu WHO.

Organizacja wezwała rządy poszczególnych państw do "zdwojenia wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia pracowników służby zdrowia w miarę narastania kolejnej fali pandemii".

- Pracownicy ochrony zdrowia są traktowani priorytetowo w programach szczepień w wielu krajach, ale nierówny dostęp do szczepionek oznacza, że średnio na całym świecie tylko dwóch na pięciu medyków i członków personelu pomocniczego jest w pełni zaszczepionych - podała WHO.

Dane z 119 państw udostępnione przez organizację pokazują, że mniej niż jedna na dziesięć osób zatrudnionych w ochronie zdrowia w Afryce i rejonie Zachodniego Pacyfiku została w pełni zaszczepiona. W 22 krajach o najwyższych dochodach odsetek zaszczepionym pracowników medycznych przekroczył 80 proc.

- Wskaźniki liczby zakażeń SARS-Cov-2 i wynikłych z nich zgonów wśród pracowników służby zdrowia obniżyły się, ale nadal świat nie ma powodów do zadowolenia - skomentowało WHO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum