NIZP-PZH: w maju 163 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 18:36

W maju zanotowano w Polsce 163 tys. 574 zgłoszenia przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

NIZP-PZH: w maju 163 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
Fot. archiwum

W kolejnych majowych meldunkach epidemiologicznych (1-7.05.; 8-15.05 i 16-22.05.) notowano odpowiednio: 45 tys. 834, 59 tys. 157 oraz 58 tys. 583 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Z powodu grypy lub jej podejrzenia w maju wystawiono dotychczas 391 skierowań do szpitala. Nie zanotowano zgonów.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. Może też mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum