NIZP-PZH: w lutym skokowy wzrost zgonów z powodu grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 16:23

Z powodu grypy w lutym zmarło już 59 osób - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W styczniu zmarło osiem osób.

NIZP-PZH: w lutym skokowy wzrost zgonów z powodu grypy

W pierwszym tygodniu (od 1 do 7 lutego) zanotowano 15 zgonów, w drugim (od 8 do 15 lutego) - 25, zaś w trzecim tygodniu (od 16 do 22 lutego)- 19. 

W trzecim tygodniu lutego zanotowano w Polsce 199 tys. 472 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń grypy zanotowano w województwach: wielkopolskim (33 tys.), pomorskim i mazowieckim (po ok. 26 tys.) Z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w ciągu tego tygodnia 1298 skierowań do szpitala. Wśród 19 osób, które zmarły, 11 było w przedziale wiekowym od 15 do 64 lat, a osiem miało więcej niż 65 lat.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, bo mają one znaczący wpływ na odporność.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum