NFZ: pulsoksymetr może otrzymać każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa
Mazowiecki oddział NFZ zachęca świadczeniodawców i chorych na COVID-19 do wzięcia udziału w programie domowej opieki medycznej (DOM). W ramach programu DOM pacjenci otrzymują pulsoksymetry.

Jak podał Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, w regionie 262 świadczeniodawców z 689 placówek podstawowej opieki zdrowotnej (38%) zgłosiło udział w programie Domowej Opieki Medycznej.
Pulsoksymetr w programie DOM
Populacja świadczeniobiorców objętych opieką liczy 2.836.078 osób, co stanowi około 56% populacji z list lekarza POZ - podaje w informacji dla mediów mazowiecki NFZ.
Projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło jesienią 2019 roku.
Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Urządzenie bada poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu, co umożliwia szybką reakcję i wezwanie do pacjenta pogotowia ratunkowego. To istotne, bo - jak informowało Ministerstwo Zdrowia wprowadzając program - pacjenci z COVID-19 zbyt późno docierają do szpitala w razie pogorszenia stanu, co zmniejsza szanse na skuteczne udzielenie im pomocy.
"Warto przypominać i zachęcać świadczeniodawców do wzięcia udziału w programie domowej opieki medycznej. Daje on monitorowanym pacjentom poczucie bezpieczeństwa, a w razie zagrożenia zdrowia umożliwia służbom medycznym szybką reakcję" - zaznacza dyrektor mazowieckiego NFZ Zbigniew Terka.
Kto może otrzymać pulsoksymetr
• Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu DOM po stwierdzeniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu pacjenta
• Jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, aby otrzymać urządzenie musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia, pod adresem: https://form.govtech.gov.pl
• Jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat może też zostać zakwalifikowany przez zarejestrowanego w systemie DOM lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19 może na podstawie wywiadu medycznego zakwalifikować go do programu telemonitoringu. Wtedy pacjent otrzyma dane do logowania w systemie przez SMS, a pulsoksymetr zostanie dostarczony za pośrednictwem listonosza Poczty Polskiej.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta (TIP) na numer – 800 190 590 - podaje mazowiecki NFZ.
Na czym polega program DOM?
Pulsoksymetry to proste urządzenia elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi oraz tętna. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi około 95-100%. Pacjent zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu przez pacjenta do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu.
Jeśli parametry pogorszą się konsultanci i lekarze pracujący w Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej otrzymują powiadomienie w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. Pacjent może zostać skierowany na zdalną konsultację, która odbywa się w formie teleporady z lekarzem. W razie konieczności konsultanci wezwą do pacjenta pogotowie ratunkowe.
Program Domowej Opieki Medycznej jest bezpłatny i całkowicie finansowany ze środków własnych Ministerstwa Zdrowia w ramach rezerwy celowej.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)